Przejdź do treści

Szablony do pracy z kartami MENTALSTEPS

Być może wiesz, że jest coś takiego jak monitorowanie swoich postępów i celów. Jest to szczególnie przydatne w wykształcaniu zdrowych nawyków. Tak naprawdę chodzi o zapisywanie czy “odhaczanie” kiedy jakieś zachowanie wykonaliśmy lub zrealizowaliśmy swój mały cel. Można to też porównać do szybszej wersji dzienniczka treningowego, w którym zaznacza się oraz odnotowuje takie rzeczy jak fizyczne parametry czy kwestie mentalne np. zaangażowanie lub waleczność na boisku. W swojej pracy psychologa sportu wychodzę z założenia, że jeśli zawodnicy chcą realnie się doskonalić i podwyższać swoje umiejętności mentalne, to warto zadbać o regularność pracy. A także o systematyczne przyglądanie się wnioskom i postępom sportowców. W tym jak najbardziej pomogą przygotowane przez nasz zespół szablony do kart MENTALSTEPS.

Czym są szablony i jak wyglądają?

Szablon 1 służy do pracy z kartami, na których znajdują się definicje (czerwone karty) i pytania (niebieskie karty).

Z szablonem 2 doskonalisz swoje umiejętności mentalne realizując z talii kart MENTALSTEPS zadania (zielone karty) i cytaty (żółte karty). 

Wykorzystując szablony notuj hasłowo wszystkie pojawiające się przemyślenia, odpowiedzi i rozwiązania. Dzięki temu wszystko będzie w jednym miejscu. A Ty zwiększysz swoją świadomość i znajdziesz to, co się sprawdza, a co warto zmienić. Wyłącz osobistego cenzora, który ocenia czy coś jest wystarczająco mądre, czy wypada to zanotować, czy nie. Najlepiej powieś szablon w widocznym miejscu, aby był dla Ciebie motywacją do codziennej pracy. Zarówno dzięki kartom, jak i dedykowanym im szablonom, możesz realizować elementy treningu mentalnego bez wychodzenia z domu.

W jaki sposób pracować z szablonami?

W górnej części szablonu zaznacz, którą umiejętność mentalną aktualnie doskonalisz z kartami: nastawienie, stres, a może motywację. Niezdecydowanym w podjęciu decyzji, od czego zacząć pomoże bezpłatny Quiz.

Sięgnij po karty z wiedzą

Pracę z daną talią kart i doskonalenie konkretnej umiejętności mentalnej zacznij od kart z wiedzą (czerwonych). Na zdjęciu widoczny jest szablon pracy w tzw. „użyciu”.

Odpowiadaj na pytania

Najlepiej codziennie wybieraj i odpowiadaj na jedno pytanie (karty niebieskie). Jednak o tempie pracy decydujesz Ty sam. I to właśnie w tej pracy jest piękne.  Staraj się, żeby dane pytanie było obecne i “pracowało” w Twojej głowie przez cały dzień. Zapisuj swoje odpowiedzi w szablonie.

Realizuj zadania

Działaj, rozwiązuj zadania (karty zielone).  W gotowych szablonach zapisuj rozwiązania swoich zadań oraz pojawiające się w związku z nimi przemyślenia. Niektóre z nich wymagają chwili, inne jednego dnia, jeszcze inne tygodnia. Przy każdej pozycji możesz zaznaczyć czy dane zadanie zostało zrealizowane wraz z zapisaniem daty.

Korzystaj z cytatów

Równolegle lub po przerobieniu zadań (karty zielone), sięgnij po cytaty (karty żółte). Te, które szczególnie przypadną Ci do gustu warto mieć „pod ręką” np. w plecaku czy portfelu. Może to być myśl, która będzie Ci towarzyszyła w pracy nad daną umiejętnością lub będzie przypominała o tym, co aktualnie jest dla Ciebie ważne.

Korzyści z wykorzystania szablonów do kart MENTALSTEPS

Jest to fenomenalne rozwiązanie dla tych, którzy lubią na bieżąco widzieć postępy swojej pracy. Jako praktykujący psycholog sportu zauważam, że dla większości zawodników jest to motywujące i zachęca do regularności (tak potrzebnej w treningu mentalnym). Szablony również pozwalają na zgromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu i sięgnięcie do sprawdzonych sposobów i rozwiązań, kiedy jest to potrzebne. Na pewno też systematyzują pracę nad umiejętnościami mentalnymi, ale nie narzucają na siłę sztywnej formy. I o to nam chodziło!  Od zawodnika zależy jakie będzie tempo pracy, które karty wybierze w pierwszej kolejności i czy zechce przejść już do innej talii. 


O autorce

Małgorzata Stępniak

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.