Przejdź do treści

CZAS NA MENTALSTEPS

PODCAST

Czas na MENTALSTEPS

Jesteśmy psycholożkami sportu – Gosia i Natalia, czyli team MENTALSTEPS. Rozmawiamy o psychologii w sporcie oraz zagadnieniach związanych ze sportem. Poruszamy tutaj tematy, które nas zainteresowały i liczymy, że zainteresują również Ciebie.
Systematycznie rozmawiamy między sobą albo z naszymi gośćmi na żywo, a następnie nasze nagrania po delikatnej obróbce trafiają na ten kanał, aby umilać Twój poranny jogging, spacer, podróż na trening czy kilometry przemierzone w samochodzie.
Tworzymy na żywo, więc spodziewaj się pytań od publiczności, naszych odwołań do osób będących z nami na żywo, a także nieidealnej jakości. Za to gwarantujemy dobrą merytoryczną wiedzę i praktyczne wskazówki.

Zrób z nami krok w rozwoju mentalnych umiejętności.

Możesz nas słuchać na:

Spis treści

LISTA ODCINKÓW

22. Przygotowanie psychologiczne w piłce nożnej

Rozmowa z Grzegorzem Liskiem

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka naszego podcastu, w którym skupiamy się na przygotowaniu psychologicznym w piłce nożnej. Rozmawiamy z psychologiem sportu Grzegorzem Liskiem o kluczowych aspektach mentalnego treningu piłkarzy i jego wpływie na osiągnięcia sportowe. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, trenerem, zawodnikiem lub po prostu interesujesz się psychologią sportu, ten odcinek jest dla Ciebie!

21. Igrzyska Olimpijskie - lekcje mentalne dla dzieci i młodzieży

Rozmawiają: Małgorzata Stępniak i Natalia Pawelska | MENTALSTEPS

Czas Igrzysk Olimpijskich to nie tylko wielkie emocje sportowe, ale także wyjątkowa okazja do wspólnego kibicowania, czerpania życiowych i mentalnych lekcji z olimpijskich występów oraz podkreślania tego, co w sporcie dzieci i młodzieży jest najważniejsze.

20. Na 10 dni do Igrzysk Olimpijskich - wskazówki dla zawodników

Rozmawiają: Małgorzata Stępniak i Natalia Pawelska | MENTALSTEPS

Odcinek dla sportowców i osób z nimi współpracujących, które wybierają się na Igrzyska Olimpijskie, albo marzą o wzięciu udziału w tym wielkim wydarzeniu. Osoby, które nie uzyskały kwalifikacji do Paryża, też znajdą dla siebie przydatne informacje.

 

19. Co to znaczy działać na 100% - Dbanie o siebie i przekraczanie swoich granic

Rozmowa z Katarzyną Błachiewicz-Korygą
Zapraszamy do odsłuchania odcinka, gdzie zgłębiamy temat działania na 100%. Poruszymy również istotne aspekty dbania o siebie oraz badania i przekraczania własnych granic. Odpowiadamy na pytania, które nurtują wielu sportowców, m.in.: Co znaczy moje „sto procent”? Jak zdefiniować swoje maksimum i czy zawsze jest to konieczne? Jak mogą mi pomóc techniki mindfulness? I wiele innych.

 

18. Pozytywna Dyscyplina w wychowywaniu młodych sportowców

Rozmowa z Moniką Niedzielską
Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu z cyklu Czas na MENTALSTEPS, podczas którego rozmawialiśmy o Pozytywnej Dyscyplinie w wychowaniu młodych Rozmawiałyśmy z Moniką Niedzielską o tym, jak możemy stworzyć wspierające i inspirujące środowisko dla dzieci i młodzieży, które angażują się w sport.

17. Zaangażowanie i motywacja w sporcie dzieci i młodzieży - co warto wiedzieć?

Rozmowa z Dominiką Zakrzewską

Partnerem odcinka jest Fundacja Sportu Pozytywnego

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy z psycholożką Dominiką Zakrzewską, z którą przyjrzymy się bliżej zagadnieniu motywacji w sporcie dzieci i młodzieży.

16. Bycie rodzicem młodego sportowca w erze cyfrowej

Rozmowa z Zuzanną Hejduk-Mostowy
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy z ekspertką Zuzanną Hejduk-Mostowy, z którą poruszymy temat bycia rodzicem młodego sportowca w erze cyfrowej. Zatrzymamy się nad wyzwaniami i poruszymy pytania, które nurtują wielu rodziców: Czy i jak rozmawiać o grach komputerowych? Jak równoważyć obowiązki i bycie w sieci? Co może zrobić rodzic, aby było bezpieczniej online?

15. Regeneracja w sporcie

Rozmowa z Pauliną Mirą
Zachęcamy do odsłuchania odcinka, w którym z naszą gościnią Pauliną Mirą (MIRA Studio terapii) rozmawiałyśmy o regeneracji w sporcie. Jeśli chcesz dowiedzieć się: czym jest regeneracja, dlaczego regeneracja jest potrzebna osobom uprawiającym sport, jakie są skuteczne sposoby aby zregenerować się po wysiłku fizycznym, czy jakie są najnowsze trendy w regeneracji.

14. Przemoc rówieśnicza w klubie sportowym

Rozmowa z Krzysztofem Rzeńcą
Do dzisiejszego spotkania zaprosiliśmy psychologa Krzysztofa Rzeńcę, współtwórcę systemu RESQL, z którym porozmawialiśmy o przemocy rówieśniczej oraz jak na nią reagować. Z odcinka dowiecie się: czym jest przemoc? jak rozpoznać nieoczywistą przemoc relacyjną? co może zrobić trener, żeby budować pozytywny klimat w klubie? jak sprawić, aby krzywdzone dzieci zgłaszały dziejący się problem?

13. Jak podbić serca sponsorów i kibiców - kreowanie wizerunku sportowców

Rozmowa z Mileną Brzezińską-Misiewicz 
W najnowszym odcinku Czas na MENTALSTEPS skupiamy się na kluczowym pytaniu: jak podbić serca zarówno kibiców, jak i sponsorów? W rozmowie z ekspertką od marketingu poruszamy tematy dotyczące strategii angażowania społeczności, kreowania treści i przyciągania uwagi, nawet gdy nie jesteś jeszcze rozpoznawalny. Odkrywamy jak zbudować relacje z fanami od podstaw i sprawić, aby otrzymać zainteresowanie i wsparcie sponsorów.

12. Czy dobry sportowiec się stresuje?

Rozmawiają: Małgorzata Stępniak i Natalia Pawelska | MENTALSTEPS
W tym odcinku mierzymy się z pytaniem, które nurtuje wiele osób: Czy dobry sportowiec odczuwa stres? Analizujemy różne aspekty związane ze stresem w sporcie i staramy się rozwiać pewne mity, które narosły wokół tego tematu. Naszym celem jest nie tylko rozwianie wątpliwości, ale także podzielenie się skutecznymi strategiami radzenia sobie w sytuacjach stresujących.

11. Jak wspierać młodego sportowca? - fragment e-booka

Jesteś rodzicem młodego sportowca i szukasz wskazówek jak możesz wesprzeć jego rozwój? Zatem ten e-book jest dla Ciebie! E-book: „Jak wspierać młodego sportowca? Niezbędnik rodzica”, zawiera praktyczne ćwiczenia dla rodziców i ich dzieci, komentarze ekspertów, a także konkretne wskazówki i przykłady z życia. To ponad 60 stron merytorycznej i praktycznej treści, przedstawionej w atrakcyjnej graficznie oraz przystępnej dla każdego formie.

10. Czy w sporcie dziecięcym ważny jest wynik?

Rozmawiają: Małgorzata Stępniak z Natalią Pawelską | MENTALSTEPS
Temat wyników w sporcie dziecięcym wraca jak bumerang wzbudzając przy tym wiele emocji wśród dorosłych. Postanowiłyśmy zatem poruszyć ten temat w dzisiejszym odcinku podcastu, z cyklu Czas na MENTALSTEPS.

09. Psychologia w sportach walki

Rozmowa z dr Aleksandrą Zienowicz-Wielebską | psycholog sportu, Centrum Psychologii Wykonania
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka podcastu, do którego zaprosiłyśmy psycholożkę sportu, dr Aleksandrę Zienowicz-Wielebską, która w ramach swojej indywidualnej praktyki specjalizuje się właśnie w pracy z zawodnikami z szeroko pojętych sportów walki.

08. Z czym zmagają się nastoletni zawodnicy?

Rozmowa z Julią Badowską | psycholog sportu
W dzisiejszym odcinku, kolejnym z cyklu Czas na MENTALSTEPS, razem z psycholożką sportu Julią Badowską postanowiłyśmy poruszyć niesamowicie ważny temat trudności, z jakimi mierzą się nastoletni zawodnicy. Julia podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami, zebranymi podczas 20 letniej praktyki wspierania młodzieży w sporcie.

07. Życie po zakończeniu kariery sportowej

Rozmowa z Patrycją Maliszewską | olimpijka, zawodniczka short tracku
Do dzisiejszego odcinka podcastu z serii Czas na MENTALSTEPS zaprosiłyśmy Patrycję Maliszewską – czołową polską zawodniczkę w short tracku, sześciokrotną medalistkę mistrzostw Europy, trzykrotną olimpijkę. Podczas rozmowy Patrycja opowiedziała o swoich doświadczeniach, szczególnie tych związanych z zakończeniem wieloletniej kariery sportowej na najwyższym poziomie.

06. Szybciej, wyżej, dalej - psychologia sportu w lekkoatletyce

Rozmawiają: Małgorzata Stępniak i Natalia Pawelska | MENTALSTEPS
Poznaj psychologię sportu w lekkoatletyce i sposoby na jej praktyczne zastosowanie. W tym odcinku znajdziesz odpowiedzi na pytania: Jakie są wyzwania mentalne w lekkoatletyce? Co mogą robić zawodnicy i trenerzy, aby było szybciej, wyżej i dalej? Jakie warto rozwijać w sobie umiejętności mentalne, aby zwiększać jakość wykonania? Dowiedz się, jak przygotowanie psychiczne wpływa na wyniki sportowe i inspiruje do przekraczania własnych granic!

05. Zaburzenia odżywiania cz.2

Rozmowa z Małgorzatą Borczyk | psychoterapeutka, Fundacja Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania (OCZO)
W drugim odcinku dotyczącym zaburzeń odżywiania w sporcie dowiesz się do jakiego specjalisty udać się, gdy podejrzewasz u siebie lub bliskiej Ci osoby zaburzenia odżywiania. Opowiadamy jak zidentyfikować pierwsze objawy zaburzeń odżywiania i co powinno Cię zaniepokoić. A także o tym jaka terapia jest skuteczna w ich leczeniu. Omawiamy też rolę trenerów w rozpoznawaniu i wspieraniu zawodników z zaburzeniami odżywiania. Dowiesz się, jak postępować z zawodnikiem, który boryka się z zaburzeniami odżywiania, jak unikać porównań, stosować indywidualne podejście oraz wyznaczać wspólne cele. To kluczowa rozmowa dla trenerów, rodziców i sportowców. Zapraszamy do wysłuchania!

04. Zaburzenia odżywiania cz.1

Rozmowa z Moniką Piotrowską | psychoterapeutka, prezeską Fundacji Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania (OCZO)

Zapraszamy na pierwszy odcinek poświęcony zaburzeniom odżywiania w sporcie. Dowiesz się, jakie są ich przyczyny, objawy oraz jak rozpoznać pierwsze sygnały ostrzegawcze. Omówimy m.in. anoreksję i bulimię, a także presję społeczną i sportową wpływającą na rozwój tych problemów. Odkryj, jak wspierać sportowców w walce z zaburzeniami odżywiania. To ważna rozmowa dla trenerów, rodziców i samych zawodników. Posłuchaj już teraz!

03. Moje dziecko trenuje: o relacji rodzic-trener-zawodnik

Rozmowa z Małgorzatą Skierczyńską | trenerka judo, JudoMama

Zapraszamy na odcinek podcastu z Małgorzatą Skierczyńską (JudoMama) o relacjach między rodzicem, trenerem a zawodnikiem. Dowiesz się, jak budować relacje z klubem i trenerem dziecka, co robić, gdy coś Ci się nie podoba, na co zwrócić uwagę przy zmianie klubu, jak rozmawiać z trenerem i jak wspierać dziecko jako rodzic. To rozmowa pełna praktycznych porad dla każdego zaangażowanego w sport dzieci i młodzieży. Posłuchaj teraz, aby uzyskać cenne wskazówki!

02. Igrzyska Olimpijskie w Pekinie - perspektywa psychologa sportu

Rozmowa z Natalią Pawelską | psycholog sportu, MENTALSTEPS
Zapraszamy do wysłuchania relacji z Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Natalia Pawelska, psycholożka sportowa, która pełniła funkcję oficjalnego psychologa polskiej kadry, dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy podczas tego wielkiego wydarzenia. Rozmowa dotyczy m.in. wsparcia mentalnego dla zawodników, trudności związanych z pobytem w „bańce” olimpijskiej oraz refleksji z perspektywy czasu. Dowiedz się, jak wyglądała codzienność w wiosce olimpijskiej i jakie wyzwania niesie ze sobą praca psychologa sportowego na takim wydarzeniu.

01. Czy to już czas na psychologa sportu?

Rozmawiają: Małgorzata Stępniak i Natalia Pawelska | MENTALSTEPS
Zastanawiasz się nad współpracą z psychologiem sportu dla siebie, swojego dziecka lub zawodnika? Ten odcinek jest dla Ciebie! Dowiesz się, jak przygotować się do współpracy, na czym polega oraz jakie są ścieżki pracy z psychologiem sportu. Omówimy także najlepszy moment w sezonie na rozpoczęcie współpracy. Niezależnie, czy jesteś zawodnikiem, trenerem, rodzicem sportowca czy pracujesz z zawodnikami, uzyskasz cenne informacje i wskazówki. Posłuchaj już teraz!