Przejdź do treści

Jak poprawić koncentrację? Sprawdź 6 wskazówek.

poprawić koncentrację

6 wskazówek jak skutecznie poprawić koncentrację

O tym, że koncentracja jest ważną umiejętnością w sporcie, pewnie nie trzeba nikogo przekonywać.  Często w rozmowach z zawodnikami i trenerami wymieniana jest w TOP 3 umiejętności, które są istotne w uzyskiwaniu lepszych wyników w sporcie. Wtedy też najczęściej pojawia się pytanie do psychologa: „Jak poprawić koncentrację?”.

6 wskazówek jak poprawić koncentrację

1. Dbaj o nawodnienie i dietę

Nie jestem ekspertem od żywienia. Natomiast jedno jest pewne, nawodnienie i to, co jemy, wpływa na poziom koncentracji. Myślę, że dietetyk nawet byłby w stanie podać konkretne produkty, które wspomagają koncentrację. Idąc do podstaw, staraj się, aby Twoja dieta była zbilansowana, a także aby jeść odpowiednio wcześniej przed aktywnością fizyczną. Pij wodę, aby nawodnić swój organizm i pozwolić na dobrą pracę układu nerwowego. Mówi się, że powinno to być minimum 8 szklanek wody w ciągu dnia.

2. Zadbaj o sen

Zadbaj o to, aby kłaść się spać mniej więcej o podobnej porze każdego dnia i na tyle wcześnie, aby przespać wystarczającą ilość godzin. Efektywny sen z pewnością poprawi Twoją koncentrację w ciągu dnia. Trudno dokładnie określić, ile potrzebujesz snu.  Szacuje się, że dzieci (6-13 lat) powinny spać ok. 9-11 godzin, młodzież (14-17 lat) ok. 8-10 godzin, a dorośli – 7-9 godzin. Zachęcamy do obejrzenia ciekawego edukacyjnego serialu na Netflixie o śnie – Poradnik Headspace: Sen. Tam możesz dowiedzieć się o tym nieco więcej.

3. Planuj przerwy

Nie bez powodu lekcje w szkole trwają 45 min. Podobnie jest z grami zespołowymi. Zazwyczaj 1. połowa trwa nie dłużej niż 45 min. Okazuje się, że jesteś w stanie się najlepiej skoncentrować do 45-60 minut. Gdy ćwiczysz, odrabiasz lekcje czy wykonujesz inne czynności wymagające skupienia, zaplanuj przerwy mniej więcej co ok. 45-60 min. Wtedy zyskasz na wydajności.

4. Zadbaj o odpowiednie warunki

Postaraj się, aby w pobliżu nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty czy urządzenia. Ogranicz hałas. Wyłącz urządzenia takie jak telefon, telewizor, komputer bądź wycisz je, gdy z nich nie korzystasz. Wyjdź na spacer, przewietrz pomieszczenie i zadbaj o odpowiednie oświetlanie.

5. Graj w gry

Koncentrację można skutecznie poprawić, grając w różne gry dostępne w sklepach czy intrenecie, np. Dobble, Duszki, Jenga, Setka game, a także rozwiązując krzyżówki, sudoku czy układając puzzle.

6. Zapisuj różne rzeczy

Kiedy mówię zawodnikom o tym sposobie, często widzę szeroko otwarte oczy – sportowcy dziwią się, że coś tak banalnego może pomóc. Gdy masz dużo rzeczy do zapamiętania, trudno się skupić na tym, co aktualnie należy zrobić. Dlatego zachęcam Cię, abyś idąc na zakupy, zrobił(a) listę rzeczy do kupienia. Zapisuj też w kalendarzu ważne spotkania, egzaminy, zawody.

Jak ćwiczyć koncentrację?

jak ćwiczyć koncentrację

Jeśli chcesz poprawić swoją koncentrację, zacznij od zaraz. Wybierz jedną z powyższych wskazówek i przejdź do działania. Nie daj się ograniczyć przez nadmiar pomysłów. Wybierz z listy powyżej coś, co wydaje Ci się najłatwiejsze do zastosowania. Po wyrobieniu sobie nawyku, wybierz kolejny element, który poprawisz. Powodzenia!


O autorce

Natalia Pawelska

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu i socjolog, absolwentka Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy skupia się na wspieraniu zawodników, trenerów, rodziców młodych sportowców, a także muzyków i osób występujących na scenie. Uczestniczyła w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022 jako psycholog reprezentacji Polski. Ma na swoim koncie współprace z kadrami narodowymi, m.in. w kolarstwie torowym, lekkoatletyce, łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze. Związana z Fundacją Sportu Pozytywnego. W wolnym czasie czyta i ogląda kryminały – lubi rozwiązywać zagadki i zgłębiać mechanizmy, które kierują ludźmi. Gdyby nie wrodzona wrażliwość, zostałaby śledczą w policji.