20 lutego Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 przejdą do historii. Poniżej znajdziesz 6 historii i momentów, które warto, żeby zostały z nami na dłużej. Przydadzą się zarówno Tobie – zawodnikowi, jak Tobie – trenerowi czy psychologowi w pracy z innymi.
- 1. Pekin 2022 i brązowy medalista Dawid Kubacki
- 2. Zawodniczka z Tajwanu Wen-Yi Lee
- 3. Ireen Wüst - kolejny złotek krążek w Pekinie
- 4. Pekin 2022 - debiut kobiecej sztafety polskich łyżwiarek szybkich i wspólny wywiad
- 5. Zakończenie kariery 35-letniej legendy i wzruszające pożegnanie „latającego pomidora”
- 6. Kamil Stoch
- To nie koniec
- Małgorzata Stępniak
1. Pekin 2022 i brązowy medalista Dawid Kubacki
Brązowy medalista ZIO w Pekinie (i raczej jedyny). Stanął na najniższym podium podczas konkursu na skoczni normalnej. Po sezonie, który był daleki od ideału. W wywiadzie dla Onet Sport mówił o trzech elementach:
O koncentracji na zadaniu, o pracy do wykonania i o luzie
„Choć może był jeden taki element. Podszedłem do tego konkursu na luzie i to mi bardzo pomogło. Uznałem, że nic nie muszę, a wszystko mogę. Akurat tego dnia przypomniały mi się słowa Kamila z wcześniejszych zawodów, który wychodził na skok i się stresował. Popatrzył wtedy na innych i powiedział do nich: ale przecież wy się też stresujecie. I pomyślałem, że inni będą się stresować, a ja pójdę sobie popracować i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Dzięki temu miałem czystą głowę. Mogłem się skupić tylko na tym, co chcę zrobić.”
O ogromie wykonanej pracy w czasie przygotowań oraz podczas ZIO
„Napracowałem się straszliwie. To wszystko kosztowało wiele energii, bo musiałem być bardzo skoncentrowany, ale się opłaciło”
A także o tym, że sport pokazuje, że nie zawsze się sprawdza rozdzielanie medali jeszcze przed startem.
2. Zawodniczka z Tajwanu Wen-Yi Lee
Jej piękna walka o ukończenie slalomu kobiet. Pomimo braku szans na medal wspięła się w kierunku bramki, aby ją ominąć i pojechać dalej. Ostatecznie po dwóch przejazdach zajęła 50 miejsce.
3. Ireen Wüst – kolejny złotek krążek w Pekinie
Holenderska łyżwiarka szybka urodzona 1 kwietnia 1986. Oznacza to, że w Pekinie zdobyła złoty krążek i pobiła rekord świata jako 36-latka. To jest już naprawdę wow. Ireen jest pierwszą zawodniczką w historii, która triumfowała na pięciu kolejnych Igrzyskach Zimowych lub Letnich (różne dystanse: Turyn 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014, Pjongczang 2018, Pekin 2022). Jeszcze jeden mały fakt z jej życia: na łyżwach zaczęła jeździć w wieku 11 lat.
4. Pekin 2022 – debiut kobiecej sztafety polskich łyżwiarek szybkich i wspólny wywiad
Atmosfera w zespole i pamięć o wspólnym celu, czyli wywiad po Finale B kobiecej sztafety łyżwiarek na 3000 m, gdzie Polki zajęły drugie miejsce. Na gorąco tak komentowały swój start:
Natalia Maliszewska: “Kiedy wchodziłyśmy na tor, swoje prywatnie niezadowolenie i żal zostawiłam na indywidualnych biegach (komentarz autorki: w związku z kwarantanną i pozytywnymi testami na Covid-19). Wiedziałam, że z dziewczynami będzie mi dużo łatwiej. W kupie raźniej. I rzeczywiście wiedziałam, że co by się nie działo, musimy jechać do końca. Taktycznie to był jeden z naszych najlepszych biegów. Jeżeli debiut na igrzyskach miał tak wyglądać, to jestem z nas bardzo dumna”.
Kamila Stormowska: “To, jak siebie wspieramy na lodzie i poza lodem, to też jest bardzo ważne, bo łatwo się wspierać, gdy jest wynik, ale też jest dużo wsparcia na lodzie i poza lodem. I gdy ponosimy swoje małe porażki, to wspieramy się razem. Wygrywamy razem i przegrywamy razem.”
Podczas rozmowy z dziennikarzem Eurosportu zawodniczki zaznaczały też rolę szybkiej komunikacji oraz dziękowały sobie za zaangażowanie. Całą rozmowę znajdziesz tutaj.
5. Zakończenie kariery 35-letniej legendy i wzruszające pożegnanie „latającego pomidora”
Shaun White, bo o nim mowa, amerykański snowbordzista, trzykrotny medalista olimpijski – Turyn 2006, Vancouver 2010, Pjonczang 2018. Jego emocjonalne pożegnanie, przez które pokazał, że każdy ma prawo do łez, wzruszeń i okazywania emocji. Tym bardziej, że start w Pekinie nie był oczywisty, Shaun zmagał się z kontuzją stawu skokowego i z zakażeniem Covid-19. A to wszystko mogło być (zgaduję, że było) obciążające.
6. Kamil Stoch
Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii, którego nie trzeba tutaj nikomu przedstawiać. W Pekinie otarł się o medal podczas konkursu na dużej skoczni. Oddał serce podczas tego konkursu (i nie tylko podczas samego konkursu, ale podczas kolejnego w jego karierze 4-letniego cyklu przygotowań). Polskę obiegł smutny wywiad udzielony od razu po tym konkursie, w którym ambicja, zawód, pokora i zmęczenie mieszają się ze sobą. I nawet w tym wywiadzie pada zdanie: „To, co dzisiaj się wydarzyło, nie przysłoni mi miłości do skakania”. Celowo nie podlinkuję tego wywiadu. Kamil zafundował Polakom mnóstwo innych pięknych chwil i wartościowych wywiadów i warto ich szukać. Za to podsyłam wydaną w zeszłym roku przez PKOL bezpłatną pozycję edukacyjną „Zjednoczeni w marzeniach”, w której jest też przedstawiona jego sylwetka.
To nie koniec
Trudno było się zdecydować na kilka wybranych historii i wątków.
- Austriak Johannes Strolz w kombinacji alpejskiej sięgnął po złoto w Pekinie. Wcześniej – pozbawiony oficjalnego wsparcia -trenował u boku kadry niemieckiej, dorabiał jako policjant, miał wątpliwości, czy nie zakończyć kariery.
- Amerykanin Colby Stevenson w 2016 miał poważny wypadek, otarł się o śmierć, 6 lat później był nie tylko obecny podczas Igrzysk, ale opuszczający je ze srebrnym medalem.
- Polka Maryna Gąsienica-Daniel pokazała się na swoich trzecich Igrzyskach z bardzo dobrej strony i jest w swojej rodzinie 7 olimpijką reprezentującą Polskę.
- Łyżwiarz Piotr Michalski zafundował nam najpiękniejsze sportowe emocje, historyczny występ i 5 miejsce w wyścigu na 500 m. Do medalu zabrakło mu 0,03 s. „To tylko trzy setne, których brakuje mi do najlepszych, a nie aż trzy setne” – skomentował i przypomniał, że mistrzostwo Europy zdobył wygrywając o… jedną setną. –„Może na podium trzeba poczekać, ale… ja ten medal kiedyś będę miał!”. W rywalizacji na 1000 m zajął 4 miejsce, tym razem zabrakło mu 0,08 s.
- Polscy saneczkarze znaleźli się wśród pierwszej 10, jako jedyni bez toru w swoim kraju.
- 22-letni Meksykanin Donovan Carrill odnotował historyczny występ i awansował do programu dowolnego Igrzysk Olimpijskich.
Takich historii jak te powyżej jest mnóstwo, o części pewnie nawet nie słyszeliśmy, bo zginęły w natłoku innych informacji albo nie były nagłośnione. Tak naprawdę źle napisałam, pisząc o historiach, bo za każdą historią stoi PRAWDZIWY CZŁOWIEK. Polskę reprezentowało 57 zawodników – 30 kobiet i mężczyzn, którzy pojawili się w Pekinie ze swoimi marzeniami i swoją indywidualną historią.
Małgorzata Stępniak
Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.