Przejdź do treści

Prezentownik 2020 dla ludzi sportu, którzy cenią trening mentalny – aż 17 pomysłów!

Oto nasze subiektywne zestawienie rzeczy, które mogą się przydać szeroko pojętym ludziom sportu. Kim są dla nas ludzie sportu? To zawodnicy, trenerzy sportowi, psycholodzy sportu, trenerzy mentalni, ale też sportowi rodzice i osoby ze sztabów szkoleniowych. Co znajdziecie u nas pod hasłem Prezentownik 2020? Jak wiecie, w naszej w pracy bardziej wspieramy mental niż motorykę. Dlatego Prezentownik 2020 zawiera gry planszowe, narzędzia, książki, kursy – czyli rzeczy, które przyczynią się do rozwoju umiejętności mentalnych, tak bardzo potrzebnych w sporcie. To może wznieść umiejętności mentalne jeszcze na wyższy poziom.

  • Karty MENTALSTEPS: idealny prezent dla wszystkich, którzy chcą lepiej radzić sobie ze stresem, poprawić swoje nastawienie lub przyjrzeć się swojej motywacji. Z przygotowanym przez nas świątecznym zestawem kart MENTALSTEPS wraz z dodatkami, trening mentalny to sama przyjemność. Świąteczny zestaw – oprócz 144 kart z zadaniami, pytaniami, cytatami i wiedzą – to trzy rodzaje instrukcji (dla zawodników, trenerów sportowych oraz dla psychologów i trenerów mentalnych) i inne dodatki. Jeśli chcecie zrobić komuś mniejszy prezent, to zdecydujcie się na pojedyncze talie wraz z dostępem online do wszystkich dodatków.
  • Streambook” Joanny Budzis: niebanalny pomysł na prezent, szczególnie dla zawodników To nowość z 2020 roku, w której znajdziecie podstawową wiedzę, tipy (wraz z dostępem do materiałów online) i przykładowy dziennik treningowy, gotowy do uzupełniania przez 52 tygodnie.
  • Kurs w formie e-learningu „Sen w sporcie” na platformie Strefy Psychologii Sportu. Założycielka Strefy, Magda Kaczmarek dba o jakość organizowanych i zamieszczanych u siebie szkoleń. A w końcu sen to kluczowy element tak ważnej regeneracji w sporcie.

Wszystkie z trzech propozycji – karty MENTALSTEPS, „Streambook”, szkolenie „Sen w sporcie” – mogą się przydać zarówno zawodnikom, jak psychologom czy trenerom sportowym.

  • Coś dla sportowych poszukujących rodziców? Psycholodzy profesor Artur Poczwardowski z Aleksandrą Pogorzelską i Patrykiem Wójcikiem przygotowali kurs online „6 zasad wspierającego rodzica”.

Książki na prezent dla sportowca

Prezentownik 2020  – gry idealne dla sportowców

  • Gra Duuszki – ciężko na piśmie wyjaśnić, jakie są konkretnie zasady tej gry. Podejmiemy się jednak tego wyzwania. Gracze mają przed sobą wyłożone karty i jak najszybciej mają złapać właściwy drewniany przedmiot. To jest łatwa zasada. Ale jak wyjaśnić, to, że czasami trzeba złapać drewniany przedmiot, którego nie ma na karcie i którego kolor nie występuje?

W jaki sposób powiązać sport i tę grę? Duuszki ćwiczą refleks, spostrzegawczość, przełączanie się poznawcze z różnych kategorii (czasami fiksujemy się na tym, żeby znaleźć przedmiot według jednej określonej kategorii). Wiek graczy? Od 8 lat do nieskończoności.

Gra „Honeycombs”
  • Gra Honeycombs – w skład gry wchodzą 52 plastry miodu (sześciokątne płytki) na których znajdziecie 6 symboli. Waszym zadaniem jest łączenie płytek poprzez dopasowanie do siebie symboli. Im więcej punktów styków, tym więcej dla punktów. Gra ma 3 warianty.

My tę grę polubiłyśmy prywatnie, jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Przyda się również w sporcie – działanie pod presją czasu, ćwiczenie koncentracji i w ogóle mięśnia jakim jest mózg. Wiek graczy? Od 6+.

  • Gra Shape shift – czyli wkład Natalii w Prezentownik 2020 dla ludzi sportu. Ostatnie jej zgrupowania to wieczorna namiętna gra w tą grę. Tutaj przetestujecie zdolność do szybkiego myślenia, podejmowania decyzji i sprawdzicie, jak czujecie się w bezpośredniej rywalizacji oraz jak działacie pod presją czasu.

Macie 8 klocków i kartki, a zadaniem graczy jest ułożenie kształtu. Kto pierwszy ten lepszy. Czyli mięsień mózgu trenuje się jak nic!

Luźne pomysły na prezent dla psychologa sportu, trenera mentalnego lub coacha

„Think less, feel more”
  • Karty pracy „O mnie i o tym, co w środku” wydawnictwa Heim – mądry prezent, który wzbogaci warsztat pracy osób pracujących z grupą +14.
  • Większość szkoleń i konsultacji przeniosła się do online, być może część z nich taka już zostanie. Może warto rozejrzeć się za lampą doświetlającą, mikrofonem czy dobrymi słuchawkami? A może przyda się coś do gabinetu, np. fajne plakaty z hasłem. U mnie w gabinecie wisi między innymi taki jak na zdjęciu. Nie tylko mi, ale i zawodnikom przypomina o umiejętności bycia tu i teraz.

Mamy nadzieję, że któraś z naszych propozycji przypadła Wam do gustu i wzbudzi uśmiech u obdarowanej osoby. Jeśli wybierzecie coś z naszego Prezentownika 2020, dajcie nam znać. Wesołych Świąt i dobrego czasu!


O autorce

Małgorzata Stępniak

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.