Kwarantanna przed zawodami albo zamiast udziału w zawodach? Ciągłe testowanie? To temat, który budzi kontrowersje podczas trwających Igrzysk w Pekinie 2022 (np. historia reprezentantki Polski w short tracku Natalii Maliszewskiej).
Myślisz: Igrzyska to co innego, w końcu to wyjątkowa i prestiżowa impreza. Ten temat nie dotyczy mnie, ani moich zawodników. Czyżby? Sportowiec na kwarantannie przed startem nie jest tak abstrakcyjnym przykładem jakby się wydawało. W swojej praktyce brałam udział w przygotowaniach naprawdę młodego zawodnika, juniora, przed wyjazdem na międzynarodowy turniej. I pomimo że to był turniej juniorski, czekały go codzienne testy, noszenie maseczek z odpowiednimi atestami, a w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na Covid-19, 5 dni w kwarantannie w pokoju hotelowym. To wszystko z dala od rodziców i bliskich.
Jak się przygotować do takich zawodów? Poniżej podaję kilka punktów, nad którymi warto się zastanowić przed wyjazdem. I jeszcze lepiej zapisać odpowiedzi.
Absolutnie nie jestem za tym, żeby szukać problemu tam, gdzie go nie ma. Jednak zawczasu można zastanowić się nad tym, jak ten czas zawodów może wyglądać. Warto nad tym pomyśleć w bezpiecznych warunkach, gdy jesteś wypoczęty. Masz czas na zastanowienie się i ewentualnie na zasięgnięcie opinii kogoś, kto był już w tym miejscu. Wszystko po to, aby zminimalizować element zaskoczenia, za to zwiększyć szanse trafnej decyzji podjętej na miejscu i poczucie pewności siebie zawodnika.
Jeśli taki wyjazd dotyczy młodszego zawodnika, to warto, żeby rodzic czy trener „przeszedł z nim” przez zawody. Czasem zawodnikom jest trudno sobie wyobrazić niektóre zasady i konsekwencje. Chociaż i tak zdaję sobie sprawę, że nowa – nienowa, bo już dwuletnia pandemiczna rzeczywistość, potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych zawodników. Dostrzegam też, że w zbliżonym czasie jedne zawody są dalekie od pandemicznych środków ostrożności, a następne wręcz przeciwne – są pod tym względem bardzo rygorystyczne.
Testy, kwarantanna – o czym pomyśleć przed zawodami?
Warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jeszcze lepiej zapisać sobie gdzieś te odpowiedzi.
Jak zadbasz o siebie podczas zawodów/ turnieju?
Nie chodzi tutaj tylko o sam start, ale o czas wyjazdu. W jaki sposób będziesz dbać o siebie? Jak będziesz odpoczywać i regenerować się? A jak będziesz wykorzystywać przerwy pomiędzy swoimi startami? Jak zadbasz o swoją przestrzeń itp.? Być może masz już sprawdzone sposoby, wypracowane samemu lub z trenerem czy z psychologiem sportu. Można też pomyśleć o tym, co zazwyczaj się sprawdza.
Jakie masz umiejętności i zasoby, które pozwolą Ci dobrze radzić sobie podczas zawodów / turnieju?
Tutaj możesz przypomnieć sobie wszystkie swoje mocne strony – techniczne, taktyczne, motoryczne i mentalne. Być może cechuje Cię szybkość, może świetnie czytasz grę, a może określają Cię jako mistrza opanowania w trudniejszych momentach?
Trudno Ci powiedzieć, jakie są Twoje mocne strony? Zapytaj o to innych, np. trenera lub znajomych z klubu.
Masz swoje hasło, które pozwala Ci przywołać się do optymalnego stanu i być w gotowości? Przypomnij je sobie. A może myślisz, że Twój sport wymaga kilku kluczowych umiejętności mentalnych, żeby móc odnieść sukces, np. opanowanie, koncentracja i pewność siebie? Jeśli tak, to zastanów się, jakie są Twoje sposoby na utrzymanie właśnie koncentracji, opanowania oraz pewności siebie.
Kto będzie Twoją grupą wsparcia?
Zarówno tą na miejscu, jak i w domu. Pomyśl o tym, do kogo zwrócisz się o wsparcie albo z kim porozmawiasz, gdy będziesz po prostu potrzebować towarzystwa.
Jakie sytuacje mogą być dla Ciebie zaskakujące? Zarówno te dobre jak i gorsze. Jak sobie poradzisz w tych sytuacjach? Jak będzie wyglądać scenariusz A, jak będzie wyglądać scenariusz B?
Zastanów się, co – podobnie, jak kwarantanna przed zawodami – może Cię zaskoczyć przed i w trakcie rywalizacji. Pomyśl zarówno o tych dobrych, jak i gorszych sytuacjach, o wszystkim, co może „wybić zawodnika z jego rytmu”. Sytuacją zaskakującą może być objęcie prowadzenia (dla kogoś kto nigdy nie był w takiej sytuacji), ale też popełnienie kilka razy z rzędu prostego błędu. Trudną sytuacją może tez być uzyskanie pozytywnego testu na Covid-19, zmiana przeciwnika w ostatniej chwili czy występy bez wypełnionych trybun. Postaraj się myśleć rozwiązaniami (co zrobię, gdy… / jeśli wydarzy się to…, to…). W myśleniu o ewentualnych scenariuszach działania weź pod uwagę swoją rutynę przedstartową, ale też udzielone odpowiedzi w pytaniach powyżej.
-
Karty PEWNOŚĆ SIEBIE99,00 zł
-
Zestaw trzech talii kart259,00 zł
-
Karty NASTAWIENIE99,00 zł
Pojawi się kwarantanna… i co dalej? W jaki sposób będziesz ją spędzać?
Zastanów się nad tym, co pomoże Ci trzymać się rytmu dnia, żeby nie leżeć całymi dniami w łóżku. Przejdź w głowie przez ten dzień. Może warto wziąć ze sobą książkę, ściągnąć dodatkowego e-booka czy zabrać ulubione gry planszowe i łamigłówki? Możesz zaplanować też rozmowy z kimś bliskim, zadbać o dodatkowy Internet lub zrobić listę filmów do obejrzenia czy playlistę do codziennych ćwiczeń fizycznych. Nie chodzi tutaj o nastawienie się i wzbudzanie w sobie lęku, że na pewno będę w kwarantannie. Raczej o przygotowanie się do różnych wariantów i ewentualności (w miarę możliwości).
I wiesz co? Widzę po zawodnikach, że dla większości takie przygotowanie i pomyślenie trochę do przodu jest pomocne. Nawet jeśli najpierw wydaje się trudne, a takie jest szczególnie dla osób, które nie lubią planować. Nie wiem, czy to trzeba dodawać, ale trzeba mieć świadomość tego, że w pandemicznym czasie naprawdę wszystko jest zmienne, a kwarantanna przed zawodami wcale nie jest rzadkością. W ostatniej chwili może zmienić się skład osób, który wyjeżdża, skład osób w pokoju czy plan podróży.
Ten wpis według Ciebie jest wartościowy? Podaj dalej!
Małgorzata Stępniak
Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.