Przejdź do treści

Obozy, zajęcia sportowe – 2 ćwiczenia z którymi wprowadzisz elementy treningu mentalnego

mentalsteps-obozy-zajecia-sportowe-elementy-treningu-mentalnego

Pewność siebie w pracy z zawodnikami

Szukasz pomysłów na wprowadzanie elementów treningu mentalnego podczas zajęć sportowych? Od dłuższego czasu prowadzisz grupę? A może przed Tobą wizja wakacyjnego obozu sportowego i chcesz w atrakcyjny sposób wprowadzić elementy treningu mentalnego? Poniżej znajdziesz opis dwóch ćwiczeń, które sprawią, że w przyjazny sposób poruszysz oraz zgłębisz z zawodnikami temat pewności siebie w sporcie. Są to warianty ćwiczeń przedstawione w instrukcji do naszych autorskich kart MENTALSTEPS talia PEWNOŚĆ SIEBIE (instrukcja dedykowana sportowym trenerom). To nie wszystko, oprócz dokładnych opisów załączamy przykładowe karty MENTALSTEPS.

Wydrukuj i działaj. Trzymamy kciuki!

Instrukcja dla psychologów i trenerów mentalnych

Instrukcja dla trenerów sportowych

Ćwiczenie, które w instrukcji nazywa się: „szybkie pytanie – szybka odpowiedź”

Znajdziesz je w instrukcji w kategorii ćwiczenia uniwersalne (do zastosowania w każdym momencie jednostki treningowej).

Potrzebujesz: kart pytań z talii kart MENTALSTEPS (niebieskie). Wybrane treści z kart możesz pobrać tutaj. Wydrukuj, używaj i dziel się wiedzą. (karta nr 1,19) Udostępniamy Ci 2 karty, w talii znajdziesz aż 20 pytań.

Przebieg ćwiczenia: Przywitaj zawodników podczas treningu niebieskimi kartami pytań. Rozgrzejcie umysły: pozwól każdemu na wylosowanie jednej karty i odpowiedź przez wymienienie pierwszego skojarzenia. Możesz wykonywać to ćwiczenie na samym wejściu na trening albo podczas zbiórki. W pierwszym przypadku zawodnicy będą odpowiadać bezpośrednio Tobie, w drugim: przed wszystkimi.

Możesz rozpocząć słowami: Zaczynamy trening od pewnej zabawy. Zadaniem każdego z Was jest wylosowanie jednej karty i szybka odpowiedź. Wymieńcie pierwsze skojarzenie.

Wskazówka: Nie ma konieczności pytania wszystkich zawodników podczas jednego treningu. Możesz na jednym treningu zapytać 3 osoby, na następnym kolejne 3 itd.

Ważne! Zapamiętaj, którzy zawodnicy byli pytani, tak, aby nikogo nie pominąć.

Elementy treningu mentalnego – ćwiczenie „zadanie do domu 1″

Potrzebujesz: kart zadań z talii kart MENTALSTEPS (zielone). Przykładową kartę do ćwiczenia możesz pobrać tutaj (karta numer 13 zielona). Wydrukuj i wykorzystaj ją. Opcjonalnie możesz przygotować karteczki samoprzylepne, arkusz papieru, długopisy i mazaki.

Przebieg ćwiczenia: Zawodnicy losują jedną zieloną kartę z zadaniem dla całej grupy. Wylosowane zadanie mają wykonać w domu. Następny trening zacznij od przypomnienia zadania. Zapytaj, czy i w jaki sposób zawodnicy rozwiązali zadanie. Zachęć do dzielenia się przemyśleniamii podsumuj temat.

Zamiast losować, możesz wybrać kartę z zadaniem dla grupy (przykładowe zadanie możesz pobrać tutaj). Następnie pamiętaj, aby na kolejnym treningu zacząć od sprawdzenia zadania. Dzięki temu pokażesz, że trening mentalny jest ważny i warto wplatać w zajęcia elementy treningu mentalnego. Ponadto znacząco zwiększysz zaangażowanie zawodników w wykonywaniu kolejnych zadań.

W zależności od treści zadania:

• Możesz poprosić zawodników o podzielenie się na głos swoim rozwiązaniem (a jeśli zadanie jest osobiste, nie nalegaj, pozwól podzielić się tym ochotnikom);

• Dla zachowania anonimowości, zawodnicy mogą zapisać rozwiązania na karteczkach samoprzylepnych i przyczepić je do arkusza papieru. Odczytajcie wszystkie odpowiedzi na głos. Wspólnie je omówcie, zwracając uwagę na to, jakie to ma znaczenie w sporcie.

mentalsteps-elementy treningu mentalnego

Jaki jest cel tego ćwiczenia?

  • Zachęcenie do ćwiczeń mentalnych pomiędzy treningami
  • Podtrzymanie formy mentalnej pomiędzy treningami.

Wielkimi krokami zbliżamy się do otwarcia sezonu na obozy sportowe oraz campy. To w końcu super moment, żeby zaznajamiać zawodników z treningiem mentalnym. Powodzenia!

Dodatkowo: więcej kart z ćwiczeniami, pytaniami, ale też wiedzą i cytatami znajdziesz w taliach MENTALSTEPS. Bez wątpienia pozwolą one doskonalić takie umiejętności jak: STRES, NASTAWIENIE, PEWNOŚĆ SIEBIE i MOTYWACJĘ.

Jeśli w tekście przeoczyłeś informacje, że możesz podejrzeć więcej propozycji ćwiczeń w instrukcjach dedykowanych do wszystkich talii, to znajdziesz je tutaj:

Instrukcja dla psychologów i trenerów mentalnych

Instrukcja dla trenerów sportowych

Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wspierać młodego sportowca zachęcamy Cię do zapoznania z naszym nowym e-bookiem!

Jak wspierać młodego sportowca? Niezbędnik rodzica [e-book]

(5 opinii klienta)
49,00 

Praktyczny e-book, który łatwo się czyta, a ćwiczenia możesz zastosować od zaraz! ✅ Ponad 60 stron wiedzy o wspieraniu młodego sportowca (z grafikami ponad 70) ✅ Konkretne przykłady jak rozwijać na co dzień umiejętności mentalne ✅ 11 ćwiczeń dla Rodzica ✅ Ciekawostki, komentarze i tabele ✅ Komentarze i wypowiedzi dopełniające całość – fizjoterapeutki, dorosłych zawodników…

Category:

Małgorzata Stępniak

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.