Przed Tobą prowadzenie pierwszych warsztatów? A może masz już takie za sobą, ale chcesz coś ulepszyć w swojej pracy? W tym tekście omawiamy 5 najczęstszych pułapek, w które wpadają prowadzący warsztaty dla sportowców.
Sprawdź, czego lepiej unikać, kiedy planujesz i prowadzisz takie zajęcia.
Przeładowany program warsztatów
To niezwykle cenne, że chcesz przekazać uczestnikom warsztatów jak najwięcej wiedzy. My też znamy to uczucie, które towarzyszy nam podczas przygotowywania zajęć – każde zagadnienie wydaje się ważne!
Przeładowany program osiąga jednak skutek odwrotny do zamierzonego. W trakcie warsztatów będzie towarzyszył Ci pośpiech i presja, by zmieścić wszystko w ustalonym czasie. Prowadzenie warsztatów w takich warunkach może być dla Ciebie dodatkowym stresem.
Rozwiązanie? Gdy przygotowujesz zajęcia, wracaj do ich celu, wypunktowuj i zaznaczaj najważniejszą treść. Pamiętaj, że zasada „im więcej, tym lepiej” nie ma tutaj zastosowania.
Warsztaty muszą być maksymalnie atrakcyjne!
Zależy Ci, by zainteresować uczestników warsztatów i sprawić, by się zaangażowali w zajęcia – świetnie! Miej też na uwadze, że dawanie uczestnikom zbyt wielu bodźców i ciągłe angażowanie w doświadczenia, zabawy i ćwiczenia może ich po prostu zmęczyć. Wbrew pozorom pod względem nabywania wiedzy to może nie być najlepszy pomysł. Niech pierwsze skrzypce grają równowaga i złoty środek.
Sprawdź również: Ćwiczenie zespołowe – piramida. Czym jest i jak je zastosować?
Nie zagaduj ciszy
Cisza bywa niekomfortowa – zwłaszcza dla prowadzącego, który czeka na odpowiedź na zadane przez niego pytanie. Zagadywanie ciszy najczęściej nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak rozluźnianie atmosfery na siłę. Pomyśl, czy cisza może w danym przypadku coś Ci powiedzieć, a może jest po porostu dla uczestników chwilą do namysłu. Podczas studiów psychologicznych często nam powtarzano zdanie “cisza pracuje”. Coś w tym jest.
Warunki do prowadzenia warsztatów
To do Ciebie należy dbanie o przebieg warsztatów i komfort uczestników w warsztatowej przestrzeni. Weź pod uwagę realia polskiego sportu i funkcjonowania klubów sportowych, kiedy planujesz godziny zajęć i czas ich trwania. Równie ważne jest choćby rozstawienie krzeseł i zorganizowanie miejsca warsztatów tak, by dobrze działało na energię w grupie.
Dynamika ćwiczeń i energia w grupie
Jeżeli już o energii mowa, doradzamy: planując prowadzenie warsztatów, weź pod uwagę dynamikę poszczególnych ćwiczeń. Po bardzo dynamicznym ćwiczeniu uczestnicy są pobudzeni i mają potrzebę podzielenia się swoimi wrażeniami – mogą nie skupić się na następnym ćwiczeniu albo będzie trzeba bardziej “zarządzić ich pobudzeniem” podczas omówienia ćwiczeń. Natomiast jeśli duża część zajęć jest wykładowa, uczestnicy mogą być zmęczeni i coraz trudniej będzie im się skoncentrować.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, na pewno zorganizujesz świetne zajęcia. Pozostaje nam życzyć Ci powodzenia w przygotowaniu pierwszych – lub kolejnych – warsztatów. Trzymamy za Ciebie kciuki!
Małgorzata Stępniak
Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.