Przejdź do treści

Psychologia sportowa dla trenerów. O Poradniku Pozytywnego Trenera – Model i7W w sporcie.

Od kilku tygodniu na rynku dostępny jest „Poradnik Pozytywnego Trenera – Model i7W w Sporcie”. My już znamy tę pozycję i to całkiem nieźle. Niektóre z rozdziałów nawet bardzo dobrze, bo miałyśmy przyjemność je współtworzyć. Poradnik to psychologia sportowa dla trenerów opisana w zrozumiały, zwięzły i praktyczny sposób. Bez zbędnych ozdobników i kwiecistych zdań. A uwierzcie, gdy 13 specjalistów z jednej dziedziny zaczyna pisać książkę, to pomysłów i koncepcji jest naprawdę wiele. Dla mnie osobiście współtworzenie poradnika to wyróżnienie. Gdyby 7 lat temu ktoś mi powiedział, że z tym zespołem i z tymi osobami będę pisać książkę, to bym nie uwierzyła.

Psychologia sportowa dla trenerów i Model i7W

Autorski Model i7W Fundacji Sportu Pozytywnego zawiera wskazówki dla trenerów skupione w 6-ciu umiejętnościach (strategiach): Inspiruj, Wyjaśniaj, Wymagaj, Wspieraj, Wynagradzaj i Wyróżniaj, których efektem jest Wzrastanie i Wygrywanie. O Wygrywaniu i umiejętności Wymagania pisałyśmy na blogu. Każdy element Modelu to jeden rozdział w poradniku, dlatego znajdziecie ich aż 8.

Model i7W był testowany w eksperymencie naukowym, w którym badanych było 43 trenerów i 435 zawodników. Część z trenerów brało udział w cyklu ośmiu 1,5-godzinnych zajęć z Modelu i7W. Ich podopieczni lepiej oceniali swoją relację z trenerem. Ci zawodnicy, wyżej też oceniali swoją pewność siebie opartą na przywództwie trenera czy spójność zadaniową w drużynie. Czyli te elementy, które składają się na skuteczność trenerów. A przecież każdy z trenerów dąży do mistrzostwa w swoim fachu.

Podejrzyj środek poradnika

Mocną stroną poradnika jest jego konstrukcja. Każdy rozdział ma taki sam schemat. Dzięki temu po przeczytaniu książki, można wracać do poszczególnych części z jeszcze większą łatwością, gdy się tego potrzebuje. Na początku rozdziałów znajduje się krótka historia, która w uproszczony sposób ilustruje o co chodzi w danej umiejętności. Następnie przedstawiona jest teoria i w trzech tabelach zasady stosowania danej umiejętności. Jest to jedna z moich ulubionych części:  „tak rób”, „na to zwróć szczególną uwagę”, „tego unikaj”. Trzy hasła w których zawarta jest psychologia sportowa dla trenerów w dobrym wydaniu.

Tak rób, czyli psychologia sportowa w podpowiedziach dla trenerów w Poradniku Pozytywnego Trenera

Dostosuj pracę do wieku zawodników i kontekstu czasowego

Z każdego rozdziału dowiesz się też, jak wykorzystywać daną umiejętność w zależności od wieku zawodnika i przedziału czasowego. Inaczej mówiąc, jak np. coś wyjaśniać, gdy trenujesz dzieci, zawodników w okresie dojrzewania lub seniorów. Z kolei przedział czasowy oznacza to, jak wykorzystywać skutecznie daną umiejętności w pojedynczym zadaniu treningowym, całym treningu, podczas zawodów czy sezonu.

Psychologia sportowa w pracy trenera – krótkie ćwiczenia

Psychologia sportowa dla trenerów to przede wszystkim praktyczne zastosowanie jej w codziennej pracy trenerskiej. W każdym rozdziale poradnika znajdują się przykładowe ćwiczenia gotowe do wykorzystania. Bierzesz i działasz. Jeszcze lepiej: bierzesz, adoptujesz do swoich warunków i działasz. Albo nie! Ideał to: bierzesz, kreatywnie adoptujesz, wymyślasz swoje i działasz.

Użyte pojęcia i podsumowanie

W każdym rozdziale „Poradnika Pozytywnego Trenera – Model i7W” w sporcie znajdziesz spisane i wyjaśnione użyte pojęcia. Wszystko po to, żeby treści były zrozumiałe i przedstawione w jak najbardziej przystępny sposób.

Wspierając dodajesz sił swojemu zawodnikowi. Psychologia sportu dla trenerów.

Jest po prostu ładnie

Nie wiem czy przeglądając książki, zwracacie uwagę na ich wygląd. Ja tak! Poradnik jest naprawdę ładny! Każda umiejętność to inna ikona. Treści są zaznaczone w taki sposób, że naprawdę rzucają się w oczy. Na końcu każdego rozdziału znajduje się Strefa Twoich Przemyśleń, w której można zapisywać swoje wnioski, pomysły czy refleksje. Jest to pięknie wykropkowana strona. Zdaję sobie sprawę, że ta wiadomość nie jest dla każdego kluczowa, ja osobiście lubię i zwracam uwagę na takie szczegóły.

Na stronie Asystenta Trenera możecie kupić książkę.


O autorce

Małgorzata Stępniak

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.

1 komentarz do “Psychologia sportowa dla trenerów. O Poradniku Pozytywnego Trenera – Model i7W w sporcie.”

  1. Pingback: Prezentownik 2020 dla ludzi sportu, którzy cenią trening mentalny – aż 17 pomysłów! – MENTALSTEPS

Możliwość komentowania została wyłączona.