Przejdź do treści

Ćwiczenie zespołowe – Piramida. Czym jest i jak je stosować?

ćwiczenie komunikacja piramida MENTALSTEPS

Współpracujesz z zawodnikami w roli trenera, psychologa sportu czy nauczyciela? Poszukujesz inspiracji i pomysłu na ćwiczenie zespołowe, przy okazji którego jego uczestnicy będą doskonalić umiejętność komunikacji oraz współpracy? Jeśli tak, to dzisiejszy tekst jest dla Ciebie – przedstawiamy w nim ćwiczenie zespołowe potocznie określane jako „Piramida”. Zostało opisane z dwóch perspektyw – psycholożki sportu Malwiny Jerzak oraz nas – zespołu MENTALSTEPS.

MALWINA JERZAK ZE SPORTYWACJI O ĆWICZENIU „Piramida”

ćwiczenie piramida_komunikacja zespół

Razem możemy więcej

To hasło można odnieść do wielu obszarów, którymi zajmuje się psychologia sportu, ale tym razem chcę się skupić na wymianie doświadczeń, wiedzy i inspiracji pomiędzy nami – psychologami sportu. Najbardziej wartościowe w tej społeczności, której jestem częścią, jest to, że powszechną praktyką jest dzielenie się wiedzą i wzajemne inspirowanie. Dzięki temu warsztaty, konsultacje indywidualne czy współprace klubami sportowymi mogą stać na bardzo wysokim poziomie.

Razem z moją koleżanką po fachu, Karoliną Dziegciar, prowadzimy od kilku miesięcy warsztaty dla drużyny piłkarskiej MKLS Józefovia, rocznik 2007. Program naszych zajęć skupia się na trzech najważniejszych dla tej grupy sportowej elementach, tj. współpracy, komunikacji i pewności siebie. Przed warsztatem każda z nas szuka inspiracji i pomysłów na kolejne spotkanie. Bierzemy pod uwagę to jak, przebiegało poprzednie, i czego nasza drużyna najbardziej w tym momencie potrzebuje. Potem spotykamy się i przeprowadzamy klasyczną „burzę mózgów”, podczas której powstają gotowe plany i ćwiczenia.

Tak też było ostatnio, gdy szukałyśmy inspiracji na temat współpracy oraz konkretnej „boiskowej” komunikacji. Wpadł nam w oko post na Facebooku naszych koleżanek z MENTALSTEPS opisujący ćwiczenie zespołowe, które polega na budowaniu piramidy z kubków. Uczestnicy ćwiczenia przenoszą kubki pojedynczo za pomocą sprytnego „urządzenia” skonstruowanego na bazie gumki recepturki i kilku sznurków. Psycholożki miały gotowy zestaw zakupiony kilka lat temu. My postanowiłyśmy stworzyć go same. Nieoceniona okazała się pomoc partnera Karoliny (dzięki Filip!) , któremu udało się po swojemu odtworzyć urządzenie przy pomocy haczyków do firanek, sznurków, no i – oczywiście – gumki recepturki. Pozostało tylko znaleźć odpowiednie kubki i przystosować zadanie do potrzeb naszej drużyny.

Ćwiczenie zespołowe „Piramida” i nasza adaptacja

W rezultacie powstało ćwiczenie, w którym dwie grupy rywalizowały między sobą o to, która pierwsza z nich ułoży piramidę (w naszej wersji ćwiczenia kubki miały być układane obok siebie). Każda z drużyn miała wsparcie bramkarza, który nie brał aktywnego udziału w przenoszeniu kubka. Komunikował się z grupą przy użyciu wcześniej ustalonych boiskowych komunikatów, np. „plecy”, co oznaczało, że konkurenci przyspieszyli w przenoszeniu kubeczków. Zmagania obserwował trener, który na koniec skomentował wykonanie zadania przez drużyny i sposób, w jaki przekłada się to na boisko.

Piszę o tym, bo uważam, że warto zarówno czerpać inspirację, jak i samemu inspirować społeczność psychologów sportu. W naszej pracy zdecydowanie nie idziemy na łatwiznę i nie decydujemy  na przeprowadzanie ciągle tych samych ćwiczeń z jednego podręcznika. Wymaga ona dużej kreatywności, ale tez współpracy. Bo: razem możemy więcej. ?

MENTALSTEPS O ĆWICZENIU „Piramida”

ćwiczenie zespołowe kubki MENTALSTEPS

Ćwiczenie zespołowe „Piramida” od wielu lat przeprowadzamy z powodzeniem w naprawdę przeróżnych grupach: zarówno jeśli chodzi o wiek, dyscypliny sportu czy wykonywany zawód (podczas szkoleń firmowych też bardzo dobrze się to sprawdza). Oczywiście za każdym razem dostosowujemy „Piramidę” do potrzeb grupy i celu zajęć.

W zestaw 32 kubeczków w dwóch rozmiarach, gumkę recepturkę, do której za pomocą metalowych haczyków są przymocowane sznurki i instrukcję, zaopatrzyłyśmy się na nieistniejącej już stronie internetowej (mitraszkolenia). Gdy ostatnio pokazałyśmy zdjęcia z jakichś warsztatów, posypały się pytania: Jak wykonać to ćwiczenie? Gdzie kupić zestaw? Malwina z Karoliną wzięły sprawy w swoje ręce.

Nasza jedna z wersji ćwiczenia zespołowego „Piramida”

Zadaniem zespołu jest zbudowanie piramidy z kubeczków (np. 5-piętrowej), wykorzystując do tego tylko i wyłącznie otrzymane „urządzenie” oraz nie przekraczając przy tym wyznaczonego wcześniej kręgu. Polecenie jest dosyć ogólne, dzięki czemu zespół może podejść do niego w sposób kreatywny i nieschematyczny. Komunikaty, które padają z ust uczestników, to super materiał do pracy (warto, żeby prowadzący słuchał i zapisywał). Zdarzało się nam na tych samych zajęciach robić dwukrotnie to ćwiczenie, wplatając element presji czasu i pobicia poprzednich wyników. Tak naprawdę wersja zadania zależy od Was i waszej wyobraźni.

Mamy nadzieję, że dzisiejszym wpisem podsunęłyśmy Wam pomysł na ciekawe ćwiczenie zespołowe, a zamieszczone zdjęcia są dobrą instrukcją, jak samemu je wykonać. Dajcie znać, jeśli zdecydujecie się – tak jak Malwina z Karoliną – na swoje domowe wykonanie i nową wersję ćwiczenia.

Autorki: Malwina Jerzak i Małgorzata Stępniak

Malwina Jerzak, psycholog sportu

Absolwentka Psychologii na UW oraz podyplomowych Studiów Psychologii Sportu na AWF. Trener rozwoju osobistego. Od 12 lat instruktor karate Kyokushin. Od 5 lat prowadzi własną firmę „Sportywacja”, która zajmuje się zarówno pracą ze sportowcami w obszarze treningu mentalnego, jak również z dziećmi i młodzieżą w obszarze rozwoju osobistego. Sporty, z których przedstawicielami miała okazję pracować, to: piłka nożna, koszykówka, karate, kickboxing, judo, taniec, jeździectwo, szachy i golf.

Małgorzata Stępniak, psycholog sportu

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.