Przejdź do treści

Satysfakcja życiowa w sporcie – 7 praktycznych ćwiczeń

Dzisiaj wpis na pierwszy rzut oka pozasportowy. Tylko pozornie, bo odczuwana na co dzień satysfakcja życiowa ma wpływ nie tylko na Twoją motywację w sporcie. Jest też ochroną, gdy na koncie masz mniej udanych startów, a pojawiające się sytuacje ewidentnie wystawiają Cię na próbę. Gdy na co dzień dbasz o wartościowe życie i swój dobrostan, przekłada się to na Twoje działanie w sporcie.

Satysfakcja życiowa – 5 składników i 7 praktycznych ćwiczeń

W codziennym życiu, zarówno przed, podczas i po treningach, możesz dbać o odczuwaną przez siebie życiową satysfakcję. Psycholog Martin Seligman wyróżnił 5 składników, które mają wpływ na Twój dobrostan:

1. Pozytywne emocje – dbaj o ich przeżywanie na co dzień

Podpowiedzi dla Ciebie:

Zauważ, w jaki sposób myślisz o treningach i jak się czujesz w związku z tym. Koryguj, zmieniaj to, co mówisz do siebie, aby przeżywać jak najczęściej pozytywne emocje.

Zaplanuj w swoim kalendarzu czas, w którym zrobisz coś, dzięki czemu czujesz się dobrze, np. odczuwasz radość, satysfakcję czy przyjemność. To mogą być naprawdę małe rzeczy. Wybierz, z jakim wyprzedzeniem będziesz planować, np. z tygodniowym, miesięcznym lub po prostu wieczorem zastanów się, co zrobisz następnego dnia.

satysfakcja życiowa w sporcie
Model dobrostanu M.Seligmana

2. Pełne zaangażowanie, czyli całkowicie pochłonięcie przez wykonywanie działania. Ale też działania z pasją i wykorzystywanie swoich mocnych stron.

Ważna uwaga! Żeby w sporcie wykonywać zadania z pełnym zaangażowaniem, trzeba być „tu i teraz”. Poprzez bycie „tu i teraz” mam na myśli Twoje skupienie na zadaniu, brak kalkulowania, co Cię spotka, gdy przegrasz lub wygrasz te zawody, brak rozpamiętywania popełnionego przed chwilą błędu. Inaczej mówiąc, brak wybiegania myślami w przyszłość oraz przeszłość. Temat ten został poruszony w artykule „Presja w sporcie – jak się nie dać”.

Podpowiedzi dla Ciebie:

– Postaraj się zachować uważność podczas codziennych rutynowych zadań, takich jak mycie zębów czy wiązanie butów. Zauważ, czy i jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie. Następnie wracaj uwagą do wykonywanej przez siebie czynności.

– Odpowiedz na pytania: co pomaga Ci maksymalnie wykorzystać swoje zdolności i mocne strony? W jaki sposób możesz wykorzystać tę wiedzę w sporcie?

3. Satysfakcja życiowa – pamiętaj o pozytywnych relacjach z innymi

Podpowiedzi dla Ciebie:

Wybierz jedną osobę, której powiesz coś miłego lub coś dla niej zrobisz. Spraw, by poczuła się wyjątkowo. Ty też masz wpływ na nastawienie innych osób. Opowiada o tym jedna z 48 kart MENTALSTEPS w talii NASTAWIENIE.

4. Sens życia, czyli poczucie sensowności swoich działań i posiadanie ważnych dla siebie celów.

Podpowiedzi dla Ciebie:

Zastanów się i zapisz, co jest dla Ciebie ważne w życiu i sporcie. To, co wypiszesz, ponumeruj w kolejności, gdzie 1 będzie oznaczało, że jest to dla Ciebie najważniejsze. Następnie zapisz, co możesz zrobić, aby dbać o pierwsze trzy miejsca ze swojej listy. Zrób to jak najbardziej konkretnie.

5. Twoje osiągnięcia

Podpowiedzi dla Ciebie:

Zastanów się i zapisz odpowiedzi na pytania: jakie są Twoje osiągnięcia w sporcie? W czym obserwujesz swój postęp? Czego się nauczyłeś na przestrzeni kilku sezonów? Co z założonych planów udało Ci się zrealizować? Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na wynikach!

Codzienne dbanie o satysfakcję życiową podniesie Twoją jakość życia i wpłynie na Twoją chęć do trenowania również wtedy, gdy będzie Ci trudniej i zabraknie wyników. O dobrostanie i jego znaczeniu w sporcie ciekawie mówiła psycholog Aleksandra Zienowicz-Wielebska w rozmowie z Aleksandrą Pogorzelską. Kolejną inspirację do ćwiczeń znajdziesz w artykule Agnieszki Zawadzkiej i Lidii D. Czarkowskiej. Jeśli zainteresowały Cię karty MENTALSTEPS NASTAWIENIE, to pełen opis produktu znajdziesz w sklepie.

źródła:

Seligman, M. E.P. (2011). Pełnia życia. Media Rodzina.

Kossakowska, M. (2016). Projekt dobre życie. Smak słów.

Zawadzka, A. Czarkowska, L.D. (2015). Wartości w działaniu jako droga do eudajmonistycznego dobrostanu w procesie coachingowym – model PERMA. Coaching Rewiev 1/2015 (7) s. 42-58.


O autorce

Małgorzata Stępniak

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu i socjolog, absolwentka Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy skupia się na wspieraniu zawodników, trenerów, rodziców młodych sportowców, a także muzyków i osób występujących na scenie. Uczestniczyła w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022 jako psycholog reprezentacji Polski. Ma na swoim koncie współprace z kadrami narodowymi, m.in. w kolarstwie torowym, lekkoatletyce, łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze. Związana z Fundacją Sportu Pozytywnego. W wolnym czasie czyta i ogląda kryminały – lubi rozwiązywać zagadki i zgłębiać mechanizmy, które kierują ludźmi. Gdyby nie wrodzona wrażliwość, zostałaby śledczą w policji.

2 komentarze do “Satysfakcja życiowa w sporcie – 7 praktycznych ćwiczeń”

  1. Pingback: Enjoy! Radość w sporcie - dlaczego jest tak ważna? – MENTALSTEPS

  2. Pingback: Depresja w sporcie. Jakie są jej przyczyny? – MENTALSTEPS

Możliwość komentowania została wyłączona.