Szukasz dla siebie lub dla innych gotowych ćwiczeń i materiałów dostosowanych do sportowej rzeczywistości? Nie jest łatwo znaleźć pomoce, które od początku do końca ułatwiają trening mentalny w sporcie. My z Natalią Pawelską miałyśmy takie spostrzeżenie i stwierdziłyśmy, że jeśli nie ma czegoś na rynku, to czas zrobić to samemu. I tak powstały karty MENTALSTEPS.
- Czym tak naprawdę są karty MENTALSTEPS?
- Zawartość każdej z talii kart.
- Dla kogo karty MENTALSTEPS nie są?
- W jaki sposób można korzystać z kart?
- Świadomy zawodnik - przykładowe zastosowania:
- Wspieranie i praca ze sportowcami - przykładowe zastosowanie:
- Fakty o kartach MENTALSTEPS raz jeszcze:
- Trochę prywaty
- O autorce
Czym tak naprawdę są karty MENTALSTEPS?
W moim życiu naprawdę sporo kart przetestowałam, zarówno określanych jako karty coachingowe, po takie ze znanych marketów spożywczych (tam też można znaleźć wartościowe pomoce przy zachowaniu czujności). Niektóre z nich w mojej pracy indywidualnej jak i warsztatowej sprawdzają mi się bardziej, inne mniej. Większość z nich ma jedno ALE, NIE SĄ dostosowane do sportowej rzeczywistości. A zależało mi (i jak później się okazało Natalii z którą współtworzę MENTALSTEPS też) na “gotowcu” w dobrym znaczeniu tego słowa. Bierzesz karty, wybierasz pasujące i masz w ręku narzędzie do pracy ułatwiające trening mentalny. I już. Zanim zdobyłyśmy się na odwagę, żeby stworzyć coś na poważnie, to na kartce pisałam pytania mazakiem, albo drukowałam, następnie je laminowałam i wycinałam. Taki sposób nie był zły, a zalaminowane karty służyły dłużej. Ale nie do końca o to mi chodziło.
Zawartość każdej z talii kart.
Karty MENTALSTEPS na ten moment (jest styczeń 2020 r.) to trzy talie. Każda z nich dotyczy innej umiejętności: MOTYWACJA, NASTAWIENIE i radzenie sobie ze STRESEM (STRES). Każda z talii zawiera pulę 20 pytań z danego tematu, 15 zadań, cytaty i podstawową wiedzę z tego zakresu. Niektóre z pytań wymagają dłuższego zastanowienia, na inne naprawdę bardzo łatwo odpowiedzieć. Podobnie jest z zadaniami. Różny jest poziom ich trudności i wymaganego zaangażowania od zawodnika. Na jednej karcie znajdziesz np. polecenie, że masz zastanowić się i określić swój poziom nastawienia na wskaźniku paliwa. Na innej z kart opisana jest instrukcja, z pomocą której można przywołać w pamięci i przeanalizować ostatni trening czy zawody na których Twoje nastawienie było pozytywne. W każdej talii znajdziesz piękne, autorskie rysunki pasujące do treści kart (trening mentalny i myślenie wizualne pasują do siebie!).
Dla kogo karty MENTALSTEPS nie są?
Jeśli nie interesuje Cię trening mentalny lub zawodników z którymi współpracujesz to na pewno karty nie będą pomocą, którą docenisz. Podobnie będzie, jeśli chcesz podążać drogą na skróty, bez chęci i motywacji do własnego rozwoju. Bez zastanawiania się nad sobą i analizowania. W tych przypadkach naprawdę nie warto kupować kart MENTALSTEPS. I tak nic nie dadzą oraz nic nie zmienią. Dlaczego o tym piszę? Żeby uniknąć rozczarowania u tych, którzy zdecydują się je nabyć.
W jaki sposób można korzystać z kart?
Według mnie inaczej, gdy jesteś świadomym zawodnikiem i włączasz je do codziennego działania, inaczej gdy pracujesz ze sportowcami. Karty mogą być wykorzystywane zarówno do pracy własnej (np. lepsze radzenie sobie ze stresem, poszerzanie wiedzy i świadomości), jak i w pracy indywidualnej z zawodnikiem lub grupami (karty STRES, MOTYWACJA, NASTAWIENIE).
Świadomy zawodnik – przykładowe zastosowania:
- Nauka lub powtórzenie podstawowej wiedzy z danego tematu (karty czerwone). Czerwone karty pozwalają także zrozumieć co dokładnie mamy na myśli mówiąc nastawienie, motywacja czy stres.
- Karty z pytaniami – niebieskie. Codzienne zastanowienie się i odpowiadania na pytania z danej talii. Zachęcamy do założenia dzienniczka mentalnego (zeszytu) i notowanie odpowiedzi na poszczególne pytania. Warto wszystkie pojawiające się przemyślenia i odpowiedzi spisywać w jednym miejscu. To pozwala na zwiększenie świadomości i znalezienia tego, co się może sprawdzić w sporcie zawodnika.
- Rozwiązywanie kart z zadaniami – codziennie możesz wybierać jedno zadanie (karty zielone) i je wykonywać. Niektóre z zadań wymagają chwili, inne jednego dnia, a jeszcze inne wykonywania przez tydzień. Możesz spisywać swoje odpowiedzi i wnioski. Tym samym budując bazę wiedzy o sobie na przyszłość.
- W talii nastawienie znajdziesz rysunki z bakiem paliwa. Każdego dnia (rano i wieczorem, albo przed i po treningach) możesz oceniać poziom swojego nastawienia. Przy jego ocenie warto zastanowić się co sprawia, że aktualnie jest taki a nie inny poziom Twojego nastawienia. Co sprawia, że ten poziom się zmienia? Jak sprawić by nastawienie było lepsze?
- Inspiracja i noszenie przy sobie np. w portfelu wybranego cytatu (karty żółte) odnoszącej się do konkretnej umiejętności. Może to być myśl przewodnia pracy nad daną umiejętnością czy też myśl, która będzie przypominała o tym co dla Ciebie ważne.
- Traktowanie treści znajdujących się w kartach jako pretekst do rozmowy z trenerem czy kolegami z drużyny.
Chcesz zacząć działać z kartami i urozmaicić swój trening mentalny? Nie wiesz od jakiej umiejętności rozpocząć? Quiz umieszczony na naszej stronie ułatwi sprawę.
Wspieranie i praca ze sportowcami – przykładowe zastosowanie:
- Wybieranie poszczególnych kart i wykorzystywanie podczas konsultacji indywidualnych (pytania, zadania, cytaty lub definicje).
- Trening mentalny i psychoedukacja dla grup.
- Przeprowadzanie rundy otwierającej lub zamykającej warsztaty.
- Rozmowa o zasobach, ale i trudnościach w sporcie.
- Zajęcia mające na celu budowanie zespołu.
- Podsumowywanie dotychczasowego materiału.
Fakty o kartach MENTALSTEPS raz jeszcze:
Na każdej karcie znajduje się przygotowany specjalny rysunek wzmacniający jego treść! To było dla nas bardzo ważne.
Każda talia to 48 karty (trzy talie to aż 144 karty). Wymiar pojedynczej karty to 9,1cm x 6,1cm, natomiast opakowaniam6,5cm x 9,5cm x 2,3cm.
W każdej talii znajdziesz 20 pytań, 15 zadań, 5 cytatów + karta z ich źródłami oraz 5 definicji.
Talie do wyboru: NASTAWIENIE, MOTYWACJA, STRES.
Trochę prywaty
Śmieję się, że tworzenie kart MENTALSTEPS to jeden wielki pierwszy raz. Po raz pierwszy współpraca z drukarniami, praca z grafikiem w szerszym zakresie niż dotychczas, pomysły na fotografowanie produktu, kontakty z prawnikiem czy budowanie i doskonalenie strony www. Dużo tego. Prawdziwa nauka i przygoda w jednym. Karty są na rynku od dwóch miesięcy. Informacje, które otrzymujemy od Was są bardzo budujące! Oczywiście mamy też swoje wnioski i zamierzamy udoskonalać swój produkt. Jak to MY ;)! Ale jest lepiej niż dobrze!
O autorce
Małgorzata Stępniak
Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.