Przejdź do treści

Pomoc psychologiczna dla sportowca. U kogo jej szukać?

Co robisz, kiedy masz kontuzję? Trudno nie zgłosić tego trenerowi czy zataić uraz przed rodzicami. Ze wsparciem najbliższych – i medycyny – Twój organizm będzie się regenerował i wróci do sprawności.

Dobrze myśleć podobnie o swoim zdrowiu psychicznym. Nie musisz samodzielnie mierzyć się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, które zaczynają Cię niepokoić.

Kiedy przydatna jest pomoc psychologiczna dla sportowca i do kogo zwrócić się w pierwszej kolejności?

Kim jest psycholog sportu i kiedy może Ci pomóc?

Psycholog sportu to osoba, która zazwyczaj ma dyplom magisterski z psychologii, a dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z psychologii sportu. Ze wsparcia psychologa sportu mogą skorzystać zarówno zawodnicy, jak i ich rodzice. Na takiej konsultacji mogą zyskać też trenerzy.

Wróćmy jednak do Ciebie. Sprawdź, czy utożsamiasz się z którymś z poniższych komunikatów:

 • Moje treningi nie przekładają się na turnieje. Czuję frustrację i tracę radość z bycia w sporcie.
 • Źle mi i smutno, trudno znaleźć sobie miejsce podczas przymusowej przerwy od sportu spowodowanej przez kontuzję.
 • Na zawodach bardzo się stresuję, odczuwam kalejdoskop bardzo silnych emocji, nie radzę sobie z tym.
 • Moje dziecko nie wierzy w siebie, wychodzi na zawody i już po sylwetce i zachowaniu widać, że przegra. Ma trudności, żeby poradzić sobie z przegraną.

Jeżeli któreś z tych zdań brzmi dla Ciebie znajomo i odnajdujesz w nim własne emocje, warto zasięgnąć porady właśnie u psychologa sportu.

Sportowiec u psychoterapeuty

Psychoterapeuta diagnozuje i specjalizuje się w terapii konkretnych trudności. Jeśli nie możesz się odnaleźć w grupie rówieśników, przez dłuższy czas doświadczasz obniżenia nastroju albo jesteś po stracie bliskiej osoby, współpraca z nim będzie dobrym wyborem.

Psychoterapeuta ma wyższe wykształcenie, choć niekoniecznie psychologiczne. Aby wykonywać swój zawód, musi ukończyć 4-letnią szkołę psychoterapeutyczną.

Sprawdź, czy utożsamiasz się z którymś z poniższych komunikatów:

 • Jestem sportowcem. Od dłuższego czasu czuję smutek, nic mnie nie cieszy, zmuszam się do robienia czegokolwiek. Nie jestem sobą.
 • Nie wyjdę z domu, gdy nie ułożę w określonej kolejności butów. Moje dziwne nawyki coraz bardziej przeszkadzają mi w funkcjonowaniu.
 • Trenuję sport, odkąd pamiętam. Mam problemy rodzinne, przez to mam też w związku. Ostatnio jest tego wszystkiego za dużo i przestaję sobie z tym radzić.
 • Moje dziecko ma problemy z nauką, nie umie się skupić. Trudno mu się dogadać z rówieśnikami. Od małego trenuje.

Jeżeli odnajdujesz swoje emocje i odczucia w powyższych stwierdzeniach, w pierwszej kolejności pomyśl o wizycie u psychoterapeuty. Jeśli zaś jesteś rodzicem dziecka, które doświadcza takich emocji, możecie skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego lub pracującego z młodzieżą.

Pomoc psychologiczna dla sportowca od psychiatry

Psychiatra jako jedyny z wymienianych tu zawodów jest lekarzem. Diagnozuje i leczy – może przepisać Ci leki i wypisać zwolnienie lekarskie. W razie potrzeby skieruje Cię na terapię. Samo bycie psychiatrą nie daje uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

mentalsteps-pomoc-psychologiczna-dla-sportowca

Kiedy iść do trenera mentalnego?

Na Twojej sportowej drodze może pomóc Ci trener mentalny. To osoba, która zajmuje się nauką różnych umiejętności mentalnych, które przydają się w sporcie. Z trenerem mentalnym będziesz ćwiczyć koncentrację, uwagę czy motywację.

Taka osoba nie musi mieć  specjalnych uprawnień i wykształcenia psychologicznego. Mimo to warto, aby zagadnienia związane z psychologią nie były jej obce.

Zobacz również: Zawodniku, sprawdź swoje umiejętności mentalne

Potrzebuję pomocy teraz… Co robić?

Potrzebujesz natychmiastowej pomocy? Nie wiesz, do kogo się zgłosić albo czekasz na wizytę do specjalisty? Nie wahaj się i zadzwoń:

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym. W tym przypadku połączenie jest darmowe.

Pomoc psychologiczna dla sportowca – pamiętaj o tym przed konsultacją

To normalne, że czujesz się zagubiony(-a), kiedy po raz pierwszy szukasz pomocy psychologicznej. Dyskomfort i przekonanie o tym, że inni mają większe problemy, to coś, co specjaliści bardzo często widzą i słyszą w swoich gabinetach.

Szukając pomocy, podejmujesz słuszną decyzję! Poniżej znajdziesz 5 punktów, które ułatwią Ci zrobienie pierwszych kroków na drodze do lepszego samopoczucia.

 1. Zastanów się, czego w tym momencie potrzebujesz. Wsparcia psychologa sportu, psychoterapeuty, a może przyda Ci się pomoc trenera mentalnego?
 2. Sprawdź, do kogo trafisz. Nie bój się pytać o wykształcenie i doświadczenie osoby, z którą chcesz na sobą pracować. Możesz np. poprosić o wgląd w dyplom ukończenia studiów.
 3. Psychologowie mają specjalizacje i określone doświadczenie zawodowe. Dopytaj, czy wybrana osoba specjalizuje się w pracy z osobami w Twoim wieku lub w wieku Twojego dziecka albo z zawodnikami Twojej dyscypliny sportu. Czy pracowała z osobami o podobnych trudnościach?
 4. Jeśli ufasz osobie, która jest psychologiem sportu albo trenerem mentalnym, zacznij od niej. Możesz nią porozmawiać niezależnie od tego, czy pracuje z osobami w Twoim wieku i specjalizuje się w danej dyscyplinie. W razie potrzeby ta osoba skieruje Cię do kogoś innego.
 5. Pamiętaj, że zbudowanie zaufania i dobrej relacji ze specjalistą wymaga czasu. Poza tym to sport drużynowy. Nie zastanawiaj się, czy na konsultacji wypada coś powiedzieć – otwartość i szczerość ułatwi otrzymanie właściwej pomocy. Nie zrażaj się, jeśli pierwsza osoba, do której trafisz, nie będzie odpowiednia.

To wspaniale, że chcesz pomóc sobie w drodze do lepszego samopoczucia. Trzymamy za Ciebie kciuki.

Potrzebujesz broszury informacyjnej np. na tablicę w swoim klubie, albo w poczekalni swojego gabinetu psychologicznego? Pobierzesz gotowy dokument: Pomoc psychologiczna dla sportowca. Śmiało korzystaj, pamiętaj o oznaczaniu nas  @mentalsteps.

Natalia Pawelska

Absolwentka i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, związana z Fundacją Sportu Pozytywnego, psycholog sportu i socjolog. Świetnie czuje się zarówno w pracy z amatorami, jak i ze sportowcami wyczynowymi. Współpracuje z kadrą narodową w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze, ma też na koncie pracę z kadrą paraolimpijską w lekkoatletyce przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio de Janeiro.  W wolnym czasie czyta i ogląda kryminały – lubi rozwiązywać zagadki i zgłębiać mechanizmy, które kierują ludźmi. Gdyby nie wrodzona wrażliwość, zostałaby śledczą w policji.

Małgorzata Stępniak

Absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym. W swojej pracy lubi kierować się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Od 5 lat związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.