Przejdź do treści

Pomoc psychologiczna dla sportowca. U kogo jej szukać?

Co robisz, kiedy masz kontuzję? Trudno nie zgłosić tego trenerowi czy zataić uraz przed rodzicami. Ze wsparciem najbliższych – i medycyny – Twój organizm będzie się regenerował i wróci do sprawności.

Dobrze myśleć podobnie o swoim zdrowiu psychicznym. Nie musisz samodzielnie mierzyć się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, które zaczynają Cię niepokoić.

Kiedy przydatna jest pomoc psychologiczna dla sportowca i do kogo zwrócić się w pierwszej kolejności?

Kim jest psycholog sportu i kiedy może Ci pomóc?

Psycholog sportu to osoba, która zazwyczaj ma dyplom magisterski z psychologii, a dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z psychologii sportu. Ze wsparcia psychologa sportu mogą skorzystać zarówno zawodnicy, jak i ich rodzice. Na takiej konsultacji mogą zyskać też trenerzy.

Wróćmy jednak do Ciebie. Sprawdź, czy utożsamiasz się z którymś z poniższych komunikatów:

  • Moje treningi nie przekładają się na turnieje. Czuję frustrację i tracę radość z bycia w sporcie.
  • Źle mi i smutno, trudno znaleźć sobie miejsce podczas przymusowej przerwy od sportu spowodowanej przez kontuzję.
  • Na zawodach bardzo się stresuję, odczuwam kalejdoskop bardzo silnych emocji, nie radzę sobie z tym.
  • Moje dziecko nie wierzy w siebie, wychodzi na zawody i już po sylwetce i zachowaniu widać, że przegra. Ma trudności, żeby poradzić sobie z przegraną.

Jeżeli któreś z tych zdań brzmi dla Ciebie znajomo i odnajdujesz w nim własne emocje, warto zasięgnąć porady właśnie u psychologa sportu.

Sportowiec u psychoterapeuty

Psychoterapeuta diagnozuje i specjalizuje się w terapii konkretnych trudności. Jeśli nie możesz się odnaleźć w grupie rówieśników, przez dłuższy czas doświadczasz obniżenia nastroju albo jesteś po stracie bliskiej osoby, współpraca z nim będzie dobrym wyborem.

Psychoterapeuta ma wyższe wykształcenie, choć niekoniecznie psychologiczne. Aby wykonywać swój zawód, musi ukończyć 4-letnią szkołę psychoterapeutyczną.

Sprawdź, czy utożsamiasz się z którymś z poniższych komunikatów:

  • Jestem sportowcem. Od dłuższego czasu czuję smutek, nic mnie nie cieszy, zmuszam się do robienia czegokolwiek. Nie jestem sobą.
  • Nie wyjdę z domu, gdy nie ułożę w określonej kolejności butów. Moje dziwne nawyki coraz bardziej przeszkadzają mi w funkcjonowaniu.
  • Trenuję sport, odkąd pamiętam. Mam problemy rodzinne, przez to mam też w związku. Ostatnio jest tego wszystkiego za dużo i przestaję sobie z tym radzić.
  • Moje dziecko ma problemy z nauką, nie umie się skupić. Trudno mu się dogadać z rówieśnikami. Od małego trenuje.

Jeżeli odnajdujesz swoje emocje i odczucia w powyższych stwierdzeniach, w pierwszej kolejności pomyśl o wizycie u psychoterapeuty. Jeśli zaś jesteś rodzicem dziecka, które doświadcza takich emocji, możecie skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego lub pracującego z młodzieżą.

Pomoc psychologiczna dla sportowca od psychiatry

Psychiatra jako jedyny z wymienianych tu zawodów jest lekarzem. Diagnozuje i leczy – może przepisać Ci leki i wypisać zwolnienie lekarskie. W razie potrzeby skieruje Cię na terapię. Samo bycie psychiatrą nie daje uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

mentalsteps-pomoc-psychologiczna-dla-sportowca

Kiedy iść do trenera mentalnego?

Na Twojej sportowej drodze może pomóc Ci trener mentalny. To osoba, która zajmuje się nauką różnych umiejętności mentalnych, które przydają się w sporcie. Z trenerem mentalnym będziesz ćwiczyć koncentrację, uwagę czy motywację.

Taka osoba nie musi mieć  specjalnych uprawnień i wykształcenia psychologicznego. Mimo to warto, aby zagadnienia związane z psychologią nie były jej obce.

Zobacz również: Zawodniku, sprawdź swoje umiejętności mentalne

Potrzebuję pomocy teraz… Co robić?

Potrzebujesz natychmiastowej pomocy? Nie wiesz, do kogo się zgłosić albo czekasz na wizytę do specjalisty? Nie wahaj się i zadzwoń:

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym. W tym przypadku połączenie jest darmowe.

Pomoc psychologiczna dla sportowca – pamiętaj o tym przed konsultacją

To normalne, że czujesz się zagubiony(-a), kiedy po raz pierwszy szukasz pomocy psychologicznej. Dyskomfort i przekonanie o tym, że inni mają większe problemy, to coś, co specjaliści bardzo często widzą i słyszą w swoich gabinetach.

Szukając pomocy, podejmujesz słuszną decyzję! Poniżej znajdziesz 5 punktów, które ułatwią Ci zrobienie pierwszych kroków na drodze do lepszego samopoczucia.

  1. Zastanów się, czego w tym momencie potrzebujesz. Wsparcia psychologa sportu, psychoterapeuty, a może przyda Ci się pomoc trenera mentalnego?
  2. Sprawdź, do kogo trafisz. Nie bój się pytać o wykształcenie i doświadczenie osoby, z którą chcesz na sobą pracować. Możesz np. poprosić o wgląd w dyplom ukończenia studiów.
  3. Psychologowie mają specjalizacje i określone doświadczenie zawodowe. Dopytaj, czy wybrana osoba specjalizuje się w pracy z osobami w Twoim wieku lub w wieku Twojego dziecka albo z zawodnikami Twojej dyscypliny sportu. Czy pracowała z osobami o podobnych trudnościach?
  4. Jeśli ufasz osobie, która jest psychologiem sportu albo trenerem mentalnym, zacznij od niej. Możesz nią porozmawiać niezależnie od tego, czy pracuje z osobami w Twoim wieku i specjalizuje się w danej dyscyplinie. W razie potrzeby ta osoba skieruje Cię do kogoś innego.
  5. Pamiętaj, że zbudowanie zaufania i dobrej relacji ze specjalistą wymaga czasu. Poza tym to sport drużynowy. Nie zastanawiaj się, czy na konsultacji wypada coś powiedzieć – otwartość i szczerość ułatwi otrzymanie właściwej pomocy. Nie zrażaj się, jeśli pierwsza osoba, do której trafisz, nie będzie odpowiednia.

To wspaniale, że chcesz pomóc sobie w drodze do lepszego samopoczucia. Trzymamy za Ciebie kciuki.

Potrzebujesz broszury informacyjnej np. na tablicę w swoim klubie, albo w poczekalni swojego gabinetu psychologicznego? Pobierzesz gotowy dokument: Pomoc psychologiczna dla sportowca. Śmiało korzystaj, pamiętaj o oznaczaniu nas  @mentalsteps.

Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wspierać młodego sportowca zachęcamy Cię do zapoznania z naszym nowym e-bookiem!

Jak wspierać młodego sportowca? Niezbędnik rodzica [e-book]

(5 opinii klienta)
49,00 

Praktyczny e-book, który łatwo się czyta, a ćwiczenia możesz zastosować od zaraz! ✅ Ponad 60 stron wiedzy o wspieraniu młodego sportowca (z grafikami ponad 70) ✅ Konkretne przykłady jak rozwijać na co dzień umiejętności mentalne ✅ 11 ćwiczeń dla Rodzica ✅ Ciekawostki, komentarze i tabele ✅ Komentarze i wypowiedzi dopełniające całość – fizjoterapeutki, dorosłych zawodników…

Category:


O autorce

Natalia Pawelska

Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu i socjolog, absolwentka Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy skupia się na wspieraniu zawodników, trenerów, rodziców młodych sportowców, a także muzyków i osób występujących na scenie. Uczestniczyła w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022 jako psycholog reprezentacji Polski. Ma na swoim koncie współprace z kadrami narodowymi, m.in. w kolarstwie torowym, lekkoatletyce, łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze. Związana z Fundacją Sportu Pozytywnego. W wolnym czasie czyta i ogląda kryminały – lubi rozwiązywać zagadki i zgłębiać mechanizmy, które kierują ludźmi. Gdyby nie wrodzona wrażliwość, zostałaby śledczą w policji.