Co robisz, kiedy masz kontuzję? Trudno nie zgłosić tego trenerowi czy zataić uraz przed rodzicami. Ze wsparciem najbliższych – i medycyny – Twój organizm będzie się regenerował i wróci do sprawności.
Dobrze myśleć podobnie o swoim zdrowiu psychicznym. Nie musisz samodzielnie mierzyć się z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, które zaczynają Cię niepokoić.
Kiedy przydatna jest pomoc psychologiczna dla sportowca i do kogo zwrócić się w pierwszej kolejności?
Kim jest psycholog sportu i kiedy może Ci pomóc?
Psycholog sportu to osoba, która zazwyczaj ma dyplom magisterski z psychologii, a dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z psychologii sportu. Ze wsparcia psychologa sportu mogą skorzystać zarówno zawodnicy, jak i ich rodzice. Na takiej konsultacji mogą zyskać też trenerzy.
Wróćmy jednak do Ciebie. Sprawdź, czy utożsamiasz się z którymś z poniższych komunikatów:
- Moje treningi nie przekładają się na turnieje. Czuję frustrację i tracę radość z bycia w sporcie.
- Źle mi i smutno, trudno znaleźć sobie miejsce podczas przymusowej przerwy od sportu spowodowanej przez kontuzję.
- Na zawodach bardzo się stresuję, odczuwam kalejdoskop bardzo silnych emocji, nie radzę sobie z tym.
- Moje dziecko nie wierzy w siebie, wychodzi na zawody i już po sylwetce i zachowaniu widać, że przegra. Ma trudności, żeby poradzić sobie z przegraną.
Jeżeli któreś z tych zdań brzmi dla Ciebie znajomo i odnajdujesz w nim własne emocje, warto zasięgnąć porady właśnie u psychologa sportu.
Sportowiec u psychoterapeuty
Psychoterapeuta diagnozuje i specjalizuje się w terapii konkretnych trudności. Jeśli nie możesz się odnaleźć w grupie rówieśników, przez dłuższy czas doświadczasz obniżenia nastroju albo jesteś po stracie bliskiej osoby, współpraca z nim będzie dobrym wyborem.
Psychoterapeuta ma wyższe wykształcenie, choć niekoniecznie psychologiczne. Aby wykonywać swój zawód, musi ukończyć 4-letnią szkołę psychoterapeutyczną.
Sprawdź, czy utożsamiasz się z którymś z poniższych komunikatów:
- Jestem sportowcem. Od dłuższego czasu czuję smutek, nic mnie nie cieszy, zmuszam się do robienia czegokolwiek. Nie jestem sobą.
- Nie wyjdę z domu, gdy nie ułożę w określonej kolejności butów. Moje dziwne nawyki coraz bardziej przeszkadzają mi w funkcjonowaniu.
- Trenuję sport, odkąd pamiętam. Mam problemy rodzinne, przez to mam też w związku. Ostatnio jest tego wszystkiego za dużo i przestaję sobie z tym radzić.
- Moje dziecko ma problemy z nauką, nie umie się skupić. Trudno mu się dogadać z rówieśnikami. Od małego trenuje.
Jeżeli odnajdujesz swoje emocje i odczucia w powyższych stwierdzeniach, w pierwszej kolejności pomyśl o wizycie u psychoterapeuty. Jeśli zaś jesteś rodzicem dziecka, które doświadcza takich emocji, możecie skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego lub pracującego z młodzieżą.
Pomoc psychologiczna dla sportowca od psychiatry
Psychiatra jako jedyny z wymienianych tu zawodów jest lekarzem. Diagnozuje i leczy – może przepisać Ci leki i wypisać zwolnienie lekarskie. W razie potrzeby skieruje Cię na terapię. Samo bycie psychiatrą nie daje uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

Kiedy iść do trenera mentalnego?
Na Twojej sportowej drodze może pomóc Ci trener mentalny. To osoba, która zajmuje się nauką różnych umiejętności mentalnych, które przydają się w sporcie. Z trenerem mentalnym będziesz ćwiczyć koncentrację, uwagę czy motywację.
Taka osoba nie musi mieć specjalnych uprawnień i wykształcenia psychologicznego. Mimo to warto, aby zagadnienia związane z psychologią nie były jej obce.
Zobacz również: Zawodniku, sprawdź swoje umiejętności mentalne
Potrzebuję pomocy teraz… Co robić?
Potrzebujesz natychmiastowej pomocy? Nie wiesz, do kogo się zgłosić albo czekasz na wizytę do specjalisty? Nie wahaj się i zadzwoń:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym. W tym przypadku połączenie jest darmowe.
Pomoc psychologiczna dla sportowca – pamiętaj o tym przed konsultacją
To normalne, że czujesz się zagubiony(-a), kiedy po raz pierwszy szukasz pomocy psychologicznej. Dyskomfort i przekonanie o tym, że inni mają większe problemy, to coś, co specjaliści bardzo często widzą i słyszą w swoich gabinetach.
Szukając pomocy, podejmujesz słuszną decyzję! Poniżej znajdziesz 5 punktów, które ułatwią Ci zrobienie pierwszych kroków na drodze do lepszego samopoczucia.
- Zastanów się, czego w tym momencie potrzebujesz. Wsparcia psychologa sportu, psychoterapeuty, a może przyda Ci się pomoc trenera mentalnego?
- Sprawdź, do kogo trafisz. Nie bój się pytać o wykształcenie i doświadczenie osoby, z którą chcesz na sobą pracować. Możesz np. poprosić o wgląd w dyplom ukończenia studiów.
- Psychologowie mają specjalizacje i określone doświadczenie zawodowe. Dopytaj, czy wybrana osoba specjalizuje się w pracy z osobami w Twoim wieku lub w wieku Twojego dziecka albo z zawodnikami Twojej dyscypliny sportu. Czy pracowała z osobami o podobnych trudnościach?
- Jeśli ufasz osobie, która jest psychologiem sportu albo trenerem mentalnym, zacznij od niej. Możesz nią porozmawiać niezależnie od tego, czy pracuje z osobami w Twoim wieku i specjalizuje się w danej dyscyplinie. W razie potrzeby ta osoba skieruje Cię do kogoś innego.
- Pamiętaj, że zbudowanie zaufania i dobrej relacji ze specjalistą wymaga czasu. Poza tym to sport drużynowy. Nie zastanawiaj się, czy na konsultacji wypada coś powiedzieć – otwartość i szczerość ułatwi otrzymanie właściwej pomocy. Nie zrażaj się, jeśli pierwsza osoba, do której trafisz, nie będzie odpowiednia.
To wspaniale, że chcesz pomóc sobie w drodze do lepszego samopoczucia. Trzymamy za Ciebie kciuki.
Potrzebujesz broszury informacyjnej np. na tablicę w swoim klubie, albo w poczekalni swojego gabinetu psychologicznego? Pobierzesz gotowy dokument: Pomoc psychologiczna dla sportowca. Śmiało korzystaj, pamiętaj o oznaczaniu nas @mentalsteps.

Natalia Pawelska
Absolwentka i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, związana z Fundacją Sportu Pozytywnego, psycholog sportu i socjolog. Świetnie czuje się zarówno w pracy z amatorami, jak i ze sportowcami wyczynowymi. Współpracuje z kadrą narodową w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze, ma też na koncie pracę z kadrą paraolimpijską w lekkoatletyce przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio de Janeiro. W wolnym czasie czyta i ogląda kryminały – lubi rozwiązywać zagadki i zgłębiać mechanizmy, które kierują ludźmi. Gdyby nie wrodzona wrażliwość, zostałaby śledczą w policji.

Małgorzata Stępniak
Absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym. W swojej pracy lubi kierować się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Od 5 lat związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.