Przed Tobą nasz Prezentownik 2021, czyli subiektywne zestawienie propozycji na prezent dla zawodników, trenerów i psychologów. Prezentownik 2021 zawiera w sobie książki, gry i pomoce, dzięki którym można udoskonalać umiejętności mentalne… i nie tylko!
Prezentownik 2021 – plakaty i plansze
- Plakat EMOCJE – z nim dużo łatwiej jest znaleźć odpowiedzi na pytania: „Jak się czuję?”, „Czego potrzebuję?”. I właśnie o to chodziło. To propozycja też dla tych, którzy lubią ciekawą kreskę i grafikę. Dzięki formatowi 50×70 cm będzie naprawdę widoczny.
- Plakat POZNAJĘ SWOJE MOCNE STRONY – to propozycja Edukowisko.pl. Na plakacie w rozmiarze 31×42 cm widnieje 28 mocnych stron. Można użyć ich jako temat rozmowy albo po prostu ozdobić swój gabinet.
Karty i gry
- Karty MENTALSTEPS – idealny prezent do ćwiczenia konkretnych umiejętności mentalnych. W 2021 roku do dobrze przyjętych na rynku talii (MOTYWACJA, NASTAWIENIE, STRES) dołączyła PEWNOŚĆ SIEBIE. Każda talia to 48 kart z wyselekcjonowaną wiedzą z psychologii sportu wraz z instrukcją – książeczką przeznaczoną dla konkretnej grupy odbiorców. W zależności od budżetu można kupić jedną talię w świątecznym minizestawie, dwie talie w zestawie midi lub komplet czterech talii w wersji maxi.
- Gra zręcznościowa Kendama KROM POP, czyli zabawka roku 2021. I chociaż piszę o niej i przyznaję się, że nie jestem w nią dobra, to znam zawodników którzy dosłownie wymiatają. Trzeba być skoncentrowanym i cierpliwym, a przy okazji ćwiczy się koordynację ręka-oko. Znam też zawodników, którzy lubią z niej korzystać w wolnym czasie pomiędzy startami.
- Gra Duuuszki – jeśli nie w standardowej wersji, to w wersji Duuszki w kąpieli. Co ćwiczy ta gra? Szybkość reakcji, przełączanie się pomiędzy pewnymi utartymi schematami oraz skupienie. Na pewno nie jest to gra na długie planszowe wieczory, raczej na szybkie rozgrywki. Z naszych obserwacji wynika, że lubią zarówno bardzo młodzi zawodnicy, jak i dorośli trenerzy, którzy używają Duuszki podczas szkoleń.
- Gra Azul – prosta logiczna gra planszowa, w której trzeba obserwować ruchy przeciwników. Jest to propozycja dla starszych zawodników.
- Szukasz prezentu dla kogoś, kto lubi grę Dixit? W ostatnim czasie namnożyło się tyle dodatków, że nic tylko brać :)! Jeśli tym kimś jest psycholog lub trener mentalny, to będzie mógł wykorzystać je w swojej pracy na mnóstwo sposobów.
- Bardziej interakcja z innymi i integracja niż trening konkretnej umiejętności? Jeśli tak, to doskonałym wyborem będzie „Sabotażysta” – w naszych domach zawitał już kilka lat temu. To gra niedroga, zajmuje mało miejsca i dobra do wzięcia na zgrupowanie w małym gronie. Może to być też pretekst do rozmowy o tym, jak się zachowujemy, gdy mamy coś ukrywać.
Prezentownik 2021 – czas na książki
- „Przechytrzyć zmartwienia” i „Jak zostać mistrzem w sporcie i w życiu” to dwie wydane w 2021 roku propozycje książkowe dla najmłodszych zawodników.
- Co dla starszych zawodników? „Upór. Potęga pasji i wytrwałości” oraz „Atomowe nawyki” Jamesa Cleara. Druga z pozycji będzie idealna szczególnie dla tych, którzy są początkujący w tematyce kształtowania nawyków (tak bardzo przydatnych w sporcie). Do tej listy dorzucę jeszcze „Mindfulness w bieganiu” – znam kilku dorosłych zawodników, którym ta książka przypadła do gustu i/lub, jak to sami określali, poukładała niektóre tematy.
- Propozycja dla osób pracujących z zawodnikami. W 2021 został dodrukowany nakład bardzo praktycznego podręcznika psychologii sportu, który jest jednocześnie zbiorem wielu ćwiczeń: „Psychologia sportu w praktyce” Macieja Behnke, Karoliny Chlebosz i Magdaleny Kaczmarek.
- Jako prezentową opcję dla psychologów i trenerów mentalnych dorzuciłybyśmy też którąkolwiek książkę Brene Brown.
Świat online i miszmasz
- Oryginalne zdjęcie profilowe? Ciekawy slajd mówiący o tym, kim jesteś? My korzystamy z usług dwóch superkobiet: Hanna Galek, Anna Szczepkowska. Każda z nich to inna kreska i inny styl – który podoba Ci się bardziej? Nas urzekają obie! Może ciekawą opcją na prezent jest personalizowany portret wykonany przez ilustratora?
- Ciekawą nowością jest książkoplaner Oli Gościniak działającej w sieci jako Jestem interaktywna – Rok w biznesie online. Ten tekst piszemy w czasie przedsprzedaży książkoplanera, więc nie miałyśmy go jeszcze w ręku. Jednak wycinki środka, wybrane strony, jak też inne działania autorki wskazują na to, że może być warto.
- Dodatek do prezentu – totalna drobnostka dla każdego. Mowa o maskotce dwustronnej ośmiornicy. W zależności od strony przedstawia inny nastrój, np. wesoły i smutny. Do teraz nie wiemy, co takiego ma w sobie, ale jesteśmy pewne, że ma TO COŚ. Podczas warsztatów lubią ją zarówno dorośli, jak i młodsi zawodnicy. Indywidualnie przekładają ośmiornicę na drugą stronę w zależności od nastroju, w grupie często służy jako urna do losowania.
- Dobrym pomysłem dla ludzi sportu będą rzeczy, które pomogą im w regeneracji, np. różnego rodzaju maty do akupresury czy rollery do masażu. Takie prezenty mogą sporo kosztować, więc warto skonsultować ich zakup. W przypadku rollerów zachęcamy też do podsunięcia obdarowanemu informacji, jak dobrze wykonać masaż takim sprzętem.
Koniecznie daj nam znać, jeżeli skorzystasz z którejś propozycji. A może jest jeszcze coś, co powinno się znaleźć w tegorocznym prezentowniku? Jeśli tak, to chętnie się o tym dowiemy!
Wiele aktualnych propozycji znajdziesz też w Prezentowniku 2020.
O autorce
Małgorzata Stępniak
Współzałożycielka MENTALSTEPS, psycholog sportu specjalizująca się w treningu mentalnym, absolwentka Uniwersytetu SWPS i studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy kieruje się filozofią Sportu Pozytywnego. Prowadzi wykłady ze studentami, szkolenia i konsultacje, które wspierają zawodników, ich rodziców i trenerów. Poza obszarem sportu współpracuje z Centrum eMOCja, gdzie wspiera ludzi w żałobie. Od 2016 roku związana z branżą wellnes&spa. Lubi planowanie i tworzenie na papierze, domknięte szuflady i niezagracone przestrzenie. Życie w ruchu i nowe pomysły to jej drugie imię. Uczy się zatrzymywać – najchętniej blisko morza, w które uwielbia patrzeć.